Polska„Panie premierze, proszę się nie bać!” KO chce informacji

Paweł Skutecki28 sierpnia, 20204 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Klub KO domaga się, aby premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie informację o realizacji ustaw związanych z epidemią COVID-19. Sprawozdanie takie powinno być przedstawiane co trzy miesiące, dotąd nie było żadnego – podkreślali posłowie Aleksandra Gajewska i Robert Kropiwnicki.

Posłowie KO przypomnieli na piątkowej konferencji prasowej, że uchwalona na początku marca, później kilkakrotnie nowelizowana, ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, nakłada na rząd obowiązek przedstawienia Sejmowi co trzy miesiące sprawozdania z jej realizacji. Tymczasem dotąd nie przedstawiono żadnego sprawozdania – podkreślali posłowie KO.

„Apelujemy po raz kolejny do pana premiera Mateusza Morawieckiego, aby wykonał dyspozycje art.35 specustawy o przeciwdziałaniu wirusowi COVID i przedstawił Sejmowi sprawozdanie z realizacji tej ustawy” – powiedział poseł Kropiwnicki.

Jak podkreślił, to jest obowiązek szefa rządu, a „nie łaska premiera czy Rady Ministrów”. „Do dzisiaj tego sprawozdania nie ma. Co myśleć o rządzie, który nie szanuje prawa, o które sam wnioskuje” – dodał Kropiwnicki.

Zwracał uwagę, że w związku z epidemią COVID-19 wydawane są „setki miliardów złotych” i Sejm ma prawo wiedzieć, na co te publiczne pieniądze są wydawane.

„Jest końcówka sierpnia, za chwilę powinniśmy zapoznawać się już z drugim sprawozdaniem, tymczasem kancelaria premiera ma ogromny problem z jawnością i transparentnością i nie chce pokazać nawet tego, co do dzisiaj zadziało się w ramach tej ustawy” – powiedziała posłanka Gajewska.

Poinformowała, że posłowie KO wystąpili z kontrolą poselską do KPRM w tej sprawie, ale nadal nie otrzymali dokumentów, np. wykazu podmiotów, które korzystają z „funduszu Covidowego”, który – stwierdziła – powinien być dostępny od ręki.

Fundusz Przeciwdziałania Covid-19, którego dysponentem jest premier, przeznaczony jest dla sektora finansów publicznych. Jego pełną obsługę zapewnia BGK, w szczególności zarządza jego płynnością oraz pozyskuje finansowanie, głównie w formie emisji obligacji.

Kropiwnicki podkreślił, że niewykonanie obowiązku ustawowego jest złamaniem prawa. „Apelujemy do premiera, aby wykonał ten obowiązek, bo jeśli nie, będziemy wykonywać kolejne kroki” – oświadczył poseł KO. „Panie premierze, proszę się nie bać i poinformować, na co wydajecie pieniądze” – dodał Kropiwnicki. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

cztery × 2 =