„Panie premierze, proszę się nie bać!” KO chce informacji

Paweł Skutecki28 sierpnia, 20204 min

Klub KO domaga się, aby premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie informację o realizacji ustaw związanych z epidemią COVID-19. Sprawozdanie takie powinno być przedstawiane co trzy miesiące, dotąd nie było żadnego – podkreślali posłowie Aleksandra Gajewska i Robert Kropiwnicki.

Posłowie KO przypomnieli na piątkowej konferencji prasowej, że uchwalona na początku marca, później kilkakrotnie nowelizowana, ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, nakłada na rząd obowiązek przedstawienia Sejmowi co trzy miesiące sprawozdania z jej realizacji. Tymczasem dotąd nie przedstawiono żadnego sprawozdania – podkreślali posłowie KO.

„Apelujemy po raz kolejny do pana premiera Mateusza Morawieckiego, aby wykonał dyspozycje art.35 specustawy o przeciwdziałaniu wirusowi COVID i przedstawił Sejmowi sprawozdanie z realizacji tej ustawy” – powiedział poseł Kropiwnicki.

Jak podkreślił, to jest obowiązek szefa rządu, a „nie łaska premiera czy Rady Ministrów”. „Do dzisiaj tego sprawozdania nie ma. Co myśleć o rządzie, który nie szanuje prawa, o które sam wnioskuje” – dodał Kropiwnicki.

Zwracał uwagę, że w związku z epidemią COVID-19 wydawane są „setki miliardów złotych” i Sejm ma prawo wiedzieć, na co te publiczne pieniądze są wydawane.

„Jest końcówka sierpnia, za chwilę powinniśmy zapoznawać się już z drugim sprawozdaniem, tymczasem kancelaria premiera ma ogromny problem z jawnością i transparentnością i nie chce pokazać nawet tego, co do dzisiaj zadziało się w ramach tej ustawy” – powiedziała posłanka Gajewska.

Poinformowała, że posłowie KO wystąpili z kontrolą poselską do KPRM w tej sprawie, ale nadal nie otrzymali dokumentów, np. wykazu podmiotów, które korzystają z „funduszu Covidowego”, który – stwierdziła – powinien być dostępny od ręki.

Fundusz Przeciwdziałania Covid-19, którego dysponentem jest premier, przeznaczony jest dla sektora finansów publicznych. Jego pełną obsługę zapewnia BGK, w szczególności zarządza jego płynnością oraz pozyskuje finansowanie, głównie w formie emisji obligacji.

Kropiwnicki podkreślił, że niewykonanie obowiązku ustawowego jest złamaniem prawa. „Apelujemy do premiera, aby wykonał ten obowiązek, bo jeśli nie, będziemy wykonywać kolejne kroki” – oświadczył poseł KO. „Panie premierze, proszę się nie bać i poinformować, na co wydajecie pieniądze” – dodał Kropiwnicki. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk