Holokaust, Solidarność, koronawirus. Premier Morawiecki o Polsce i Polakach

Paweł Skutecki28 sierpnia, 20205 min

„Duch Solidarności potrzebny jest współczesnej Europie” – napisał premier Mateusz Morawiecki w tekście opublikowanym w piątek w internetowej wersji włoskiego dziennika „La Repubblica” w związku z 40. rocznicą powstania NSZZ Solidarność.

We wprowadzeniu szef rządu przedstawił powojenną sytuację Polski przypominając, że kraj znalazł się pod protektoratem komunistycznej władzy po tym, gdy podczas II wojny światowej stracił prawie 6 milionów obywateli, z czego połowę stanowili polscy obywatele pochodzenia żydowskiego. „To katastrofa, po której – po ludzku – nie mieliśmy prawa się podnieść” – dodał. „A jednak próbowaliśmy” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że w czasach PRL Polacy nie zrezygnowali z dążeń do realizacji „marzeń o samostanowieniu, wolności i niepodległości” i nie pogodzili się z niesprawiedliwym wyrokiem historii.

„Dlatego – przypomniał – w Polsce wciąż podejmowano próby heroicznej walki z zależnym od Moskwy reżimem”.

Sierpień’80 premier nazwał „owocem nadziei” i „prawdziwym przełomem”.

To wtedy, wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki, wyrażono zgodę na powstanie pierwszego w historii państw bloku sowieckiego, niezależnego od władzy i samorządnego związku zawodowego.

Szef rządu zapewnił, że dla Polaków ideały solidarnościowe nie są „muzealnymi eksponatami”, ale „wartościami określającymi standard w życiu publicznym”.

„Kiedy spadają na nasze społeczeństwo klęski żywiołowe – powodzie, kataklizmy, pożary, trąby powietrzne – solidarność staje się nie tylko jedną z nadrzędnych zasad działania, ale po prostu warunkiem przetrwania” – dodał.

Odnosząc się do pandemii koronawirusa polski premier stwierdził, że także w jej trakcie można zaobserwować takie postawy, jak „bezwarunkowe okazywanie pomocy, poświęcenie dla ratowania innych, szczery altruizm, empatia, odrzucenie strachu i egoizmu”. To, zaznaczył, postawa medyków, ratowników, służb ratunkowych, farmaceutów, sprzedawców, nauczycieli, przedsiębiorców i setek tysięcy obywateli.

Premier zapewnił: „Zdecydowane ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa oraz szybkie wprowadzenie odważnej strategii antykryzysowej, chroniącej zarówno przedsiębiorców, pracowników, ich rodziny, jak i całe samorządy – wszystko to nie byłoby możliwe, gdybyśmy nie kierowali się w naszych działaniach prymatem solidarności”.

Projekt „Opowiadamy Polskę światu – Polska Solidarność” przygotowany został przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu polskiej dyplomacji, Polskiego Funduszu Rozwoju, Fundacji PKO Banku Polskiego, Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, Fundacji State of Poland i Polskiej Agencji Prasowej.

„Solidarność jest silnie wpisana w polskie DNA. Trudno więc wyobrazić sobie lepszą okazję do rozsnucia opowieści o Polakach – wolnych ptakach, odpowiedzialnych, solidarnych, niedających zamknąć się w klatkach” – mówi PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów. Gdy czytelnikom na całym świecie przypomni się tamten czas, łatwiej będzie im zrozumieć polską duszę – dodał.

Wszystkie teksty z projektu dostępne będą na stronie www.Solidarnosc40.pl. (PAP)

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk