KE, Twitter i Światowy Kongres Żydów będą razem walczyć z „teoriami spiskowymi”

Karol Kwiatkowski14 sierpnia, 20203 min

Komisja Europejska, UNESCO, Twitter i Światowy Kongres Żydów łączą siły, aby zwiększyć wiedzę na temat teorii spiskowych w internecie – poinformowała Komisja Europejska w piątek. Razem zamierzają walczyć z rozprzestrzenianiem takich treści w sieci.

Jak podała Komisja, w ramach tej inicjatywy opublikowano nową serię infografik, które zawierają krótkie wyjaśnienia, dlaczego teorie spiskowe są niebezpieczne – zwłaszcza w czasach kryzysu – jak je zidentyfikować, i jak im skutecznie przeciwdziałać wykorzystując fakty.

Komisja uważa, że obecna sytuacja związana z pandemią stworzyła szczególnie podatny grunt pod treści, które „podważają naukę i fakty za pomocą zgubnych teorii na temat tego, skąd mógł powstać wirus i kto ponosi winę za jego rozprzestrzeniania się”.

W opinii unijnych urzędników, kryzys związany z pandemią spowodował również wzrost poziomu mowy nienawiści w internecie oraz ataków rasistowskich i antysemickich.

„Dezinformacja i teorie spiskowe szkodzą zdrowiu naszych demokracji – zostało to bardzo wyraźnie wyjaśnione w kontekście globalnej pandemii. Obywatele muszą być wyposażeni w przydatne narzędzia do ich rozpoznawania i obalania. Aby wspierać obywateli, instytucje publiczne muszą współpracować z platformami cyfrowymi, specjalistami od mediów, weryfikatorami faktów i badaczami, jak to czynią Komisja Europejska i UNESCO” – powiedziała Viera Jourova, wiceprzewodnicząca KE ds. wartości.

Nowe infografiki są dostępne na stronie internetowej Komisji oraz w mediach społecznościowych za pośrednictwem hasztagu #ThinkBeforeSharing.

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk