Lekarze wyszli na ulice. Nie chcą odpowiadać karnie za błędy medyczne

Paweł Skutecki8 sierpnia, 202013 min

Pracownicy służby zdrowia protestowali w sobotę w Warszawie. Spod gmachu MZ przeszli w okolice sejmu. Domagali się zwiększenia nakładów na służbę zdrowia i sprzeciwiali się wprowadzaniu przepisów – które jak twierdzili – obciążają ich odpowiedzialnością karną za niezawinione błędy medyczne.

Protestujący nieśli flagi związku Porozumienia Zawodów Medycznych, który był organizatorem demonstracji, transparenty z napisami „Pozwólcie nam lepiej pracować”, „Stop straszeniu medyków”, „Nie damy się zastraszyć”, „Nie związujcie nam rąk”. Pochód otwierały i zamykały karetki pogotowia na sygnale.

Nieopodal sejmu ustawiono taczki oklejone nazwiskami: Szumowski, Ziobro, Karczewski. „Gdyby przyszli do nas ci politycy, wsadzilibyśmy ich na taczki i wywieźlibyśmy ich” – powiedziała Katarzyna Pikulska lekarz z Porozumienia Zawodów Medycznych.

„Protestujemy przeciw wprowadzeniu w załączniku do tarczy antykryzysowej 4.0 kary bezwzględnego więzienia za nieumyślny błąd medyczny. Walczymy – nie od dziś – o zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, o to, abyśmy mogli godnie pracować, otrzymać środki, dzięki którym będziemy mogli bezpiecznie ratować ludzkie życie, abyśmy otrzymali za to godne wynagrodzenie” – powiedział w rozmowie z dziennikarzami ratownik medyczny Wojciech Jędrzejczak.

W imieniu Naczelnej Rady Lekarskiej protest poparł wiceprezes rady Krzysztof Madej. Podkreślił, że nie może tak być, aby lekarz obawiał się przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo, a nie o bezpieczeństwo pacjenta. W jego ocenie wprowadzenie zapisu obciążającego lekarzy odpowiedzialnością karną za niezawinione błędy jest wynikiem ignorancji i uporu polityków. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

  • Romek

    31 sierpnia, 2020 at 10:36 pm

    Proponuję patrzeć w odpowiednią stronę. Zasłona dymna…. To nic innego jak kolejny instrument pod covid 19. To przeciwko tym którzy nie płyną głównym nurtem. Ściekiem znaczy się przepraszam. Otwórzcie oczy ludzie bo za chwilę będziemy już tylko kukiełkami……

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk