GospodarkaPolskaZagranicaMorawiecki o szczycie UE: „To dla naszego kraju olbrzymi zastrzyk finansowy! Zyskają na tym wszyscy Polacy.”

Karol Kwiatkowski22 lipca, 202014 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Mateusz Morawiecki po powrocie z Brukseli zamieścił wpis w miediach społecznościowych, w którym odniósł się do minionego szczytu UE.

Komentarz zamieszczamy w całości.

„Wyjechałem do Brukseli we czwartek wieczorem. Wróciłem dzisiaj. Ten maraton negocjacyjny bardzo się jednak opłacił. To 7️⃣5️⃣0️⃣ mld zł dla Polski – lub w cenach bieżących grubo ponad 7️⃣7️⃣0️⃣ mld zł – na najbliższych kilka lat.
To dla naszego kraju olbrzymi zastrzyk finansowy! Zyskają na tym wszyscy Polacy.

Co równie istotne, Polska naprawdę liczy się dzisiaj w Europie. Nie mamy tylko głosu doradczego, ale głos decydujący lub współdecydujący o najważniejszych sprawach.
W komentarzach z brukselskiego szczytu dało się usłyszeć, że są trzy różne ośrodki, które negocjują ze sobą. Południe – dotknięte mocno skutkami epidemii. Bogata Północ. I Europa centralna, czyli Grupa V4 – niejako pośrednik między tymi dwiema grupami, który bardzo mocno dbał o swoje interesy.

Nasz sukces to także sukces całej Europy. Zawieraliśmy niezliczoną ilość sojuszy. Postawiliśmy weto dla skąpstwa, ale również dla tych, którzy chcieli podziału Europy. Dzięki temu jesteśmy dziś w jednej Europie i mamy bardzo dobry budżet, jak i budżet Funduszu Odbudowy bardzo dobry dla całej Europy. To pieniądze na rozwój, rozwój obszarów wiejskich, na wyrównywanie dopłat dla rolników. Na samym końcu uzyskaliśmy dodatkowo 3 mld zł dla obszarów mniej zamożnych.

Otwieramy nowy rozdział w historii członkostwa w Polski UE, w którym Polska jest pełnoprawnym partnerem dla największych państw. To także rozdział ogromnych szans, gdzie w najbliższych 7 latach mamy możliwości doganiania tych, którzy jeszcze niedawno wydawali się poza zasięgiem.

Oczywiście nie ma uzależnienia środków europejskich, środków z budżetu europejskiego od praworządności. Ten spór toczy się od kilku lat i razem z Orbán Viktor apelowaliśmy, aby skończyć tę dyskusję. Wszystkie procedury wymagają jednomyślności w Radzie Europejskiej.

Dziękuję naszym przyjaciołom z Grupy V4, ale także naszym partnerom z Włoch, Niemiec i Hiszpanii. Dziękuję Przewodniczącemu Council of the European Union Charles MICHEL i szefowej European Commission Ursuli von der Leyen.

W końcu dziękuję zespołowi, który towarzyszył mi dzień i noc w wyczerpujących negocjacjach. Dziękuję wicepremierom Profesor Piotr Gliński, Jacek Sasin i Jadwiga Emilewicz.

Wszystkie nasze działania były perfekcyjnie zsynchronizowane i to doprowadziło do końcowego sukcesu!

🇵🇱🇪🇺❤️”

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

pięć × 1 =