Morawiecki o szczycie UE: „To dla naszego kraju olbrzymi zastrzyk finansowy! Zyskają na tym wszyscy Polacy.”

Karol Kwiatkowski22 lipca, 202014 min

Mateusz Morawiecki po powrocie z Brukseli zamieścił wpis w miediach społecznościowych, w którym odniósł się do minionego szczytu UE.

Komentarz zamieszczamy w całości.

„Wyjechałem do Brukseli we czwartek wieczorem. Wróciłem dzisiaj. Ten maraton negocjacyjny bardzo się jednak opłacił. To 7️⃣5️⃣0️⃣ mld zł dla Polski – lub w cenach bieżących grubo ponad 7️⃣7️⃣0️⃣ mld zł – na najbliższych kilka lat.
To dla naszego kraju olbrzymi zastrzyk finansowy! Zyskają na tym wszyscy Polacy.

Co równie istotne, Polska naprawdę liczy się dzisiaj w Europie. Nie mamy tylko głosu doradczego, ale głos decydujący lub współdecydujący o najważniejszych sprawach.
W komentarzach z brukselskiego szczytu dało się usłyszeć, że są trzy różne ośrodki, które negocjują ze sobą. Południe – dotknięte mocno skutkami epidemii. Bogata Północ. I Europa centralna, czyli Grupa V4 – niejako pośrednik między tymi dwiema grupami, który bardzo mocno dbał o swoje interesy.

Nasz sukces to także sukces całej Europy. Zawieraliśmy niezliczoną ilość sojuszy. Postawiliśmy weto dla skąpstwa, ale również dla tych, którzy chcieli podziału Europy. Dzięki temu jesteśmy dziś w jednej Europie i mamy bardzo dobry budżet, jak i budżet Funduszu Odbudowy bardzo dobry dla całej Europy. To pieniądze na rozwój, rozwój obszarów wiejskich, na wyrównywanie dopłat dla rolników. Na samym końcu uzyskaliśmy dodatkowo 3 mld zł dla obszarów mniej zamożnych.

Otwieramy nowy rozdział w historii członkostwa w Polski UE, w którym Polska jest pełnoprawnym partnerem dla największych państw. To także rozdział ogromnych szans, gdzie w najbliższych 7 latach mamy możliwości doganiania tych, którzy jeszcze niedawno wydawali się poza zasięgiem.

Oczywiście nie ma uzależnienia środków europejskich, środków z budżetu europejskiego od praworządności. Ten spór toczy się od kilku lat i razem z Orbán Viktor apelowaliśmy, aby skończyć tę dyskusję. Wszystkie procedury wymagają jednomyślności w Radzie Europejskiej.

Dziękuję naszym przyjaciołom z Grupy V4, ale także naszym partnerom z Włoch, Niemiec i Hiszpanii. Dziękuję Przewodniczącemu Council of the European Union Charles MICHEL i szefowej European Commission Ursuli von der Leyen.

W końcu dziękuję zespołowi, który towarzyszył mi dzień i noc w wyczerpujących negocjacjach. Dziękuję wicepremierom Profesor Piotr Gliński, Jacek Sasin i Jadwiga Emilewicz.

Wszystkie nasze działania były perfekcyjnie zsynchronizowane i to doprowadziło do końcowego sukcesu!

????❤️”

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk