Brazylia zatwierdza badania na ludziach dla trzeciej szczepionki COVID-19

Karol Kwiatkowski22 lipca, 20202 min

Brazylia we wtorek zatwierdziła rozpoczynające się w sierpniu badania kliniczne potencjalnej szczepionki COVID-19, opracowanej wspólnie przez amerykańską firmę farmaceutyczną Pfizer i niemiecką firmę BioNTech – to trzecia szczepionka, która ma być testowana w tym kraju.

Z ponad 2,1 miliona potwierdzonych przypadków koronawirusa Brazylia ma najgorszą sytuację na świecie poza Stanami Zjednoczonymi, co czyni ją głównym poligonem doświadczalnym dla szczepionek.

„Jesteśmy dumni, że brazylijscy wolontariusze uczestniczą w tym globalnym przedsięwzięciu, które może odegrać kluczową rolę w walce z COVID-19” – powiedział Edson Moreira, który poprowadzi badanie Pfizer / BioNTech.

Brazylijski urząd, Anvisa, wcześniej zatwierdził testy możliwych szczepionek opracowanych w Wielkiej Brytanii i Chinach. We wtorek pierwszemu ochotnikowi z Brazylii wstrzyknięto możliwą szczepionkę na koronawirusa opracowaną przez chiński Sinovac Biotech w Sao Paulo. Szczepionka opracowana przez University of Oxford i AstraZeneca weszła do badań klinicznych w Brazylii w czerwcu.

Kraj stara się również zapewnić dostawy potencjalnych szczepionek, na wypadek gdyby okazały się skuteczne. Tymczasowy minister zdrowia Eduardo Pazuello powiedział we wtorek, że trwają negocjacje z amerykańską firmą biotechnologiczną Moderna Inc dla Brazylii, aby uzyskać priorytet w zakupie potencjalnej szczepionki COVID-19, którą firma opracowuje. Pazuello powiedział, że Brazylia ma już porozumienie z AstraZeneca, że ​​firma dostarczy 30 milionów dawek potencjalnej szczepionki.
Sinovac zgodził się dostarczyć wystarczającą ilość szczepionki, aby uodpornić 60 milionów Brazylijczyków, jeśli okaże się, że jest skuteczna.

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk