Duda: mam nadzieję, że zmiany w konstytucji poprą PSL, Konfederacja i część PO

Magdalena Targańska6 lipca, 20203 min

Mam nadzieję, że propozycja zmiany konstytucji, wprowadzająca przepis o wykluczeniu adopcji dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym, zostanie poparta nie tylko przez Zjednoczoną Prawicę, ale również PSL, Konfederację i część PO – powiedział w Starachowicach prezydent Andrzej Duda.

Na spotkaniu z mieszkańcami Starachowic prezydent przypominał, że skierował do Sejmu projekt zmiany konstytucji, który wprowadza do ustawy zasadniczej przepis, że wykluczona jest adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym. „Jest to przepis, w którym jest jasno powiedziane, że adoptowany może być tylko małoletni i tylko dla dobra małoletniego, że wspólnie przysposobić małoletniego mogą tylko małżonkowie, oraz że przysposobić nie może osoba, która pozostaje w stałym pożyciu z osobą tej samej płci” – wskazywał Duda.

Podkreślił, że kluczowe jest tu pojęcie „wspólnego pożycia”, które – jak mówił – nie odnosi się do sfery prawa, co do sfery faktów. „Po prostu, czy ktoś z kimś żyje, czy nie. Czy ma z nim wspólne gospodarstwo domowe, czy jest z nim związany więziami uczuciowymi. Jeżeli tak, jeżeli osoba, która chce przysposobić dziecko jest związana z osobą tej samej płci taką właśnie relacją wspólnego pożycia, to jest to niedopuszczalne ze względu na dobro dziecko” – mówił.

Prezydent ocenił, że przepis ten powinien zostać wprowadzony do konstytucji. „To jest odpowiedzialność państwa za dzieci” – dodał.

Wyraził też nadzieję, że propozycję zmiany konstytucji poprą nie tylko posłowie i senatorowie Zjednoczonej Prawicy, ale również parlamentarzyści: PSL, Konfederacji i „przynajmniej część posłów PO”. „Dlaczego? Bo zawsze deklarowali się, jako tacy, którzy są przeciwko temu, żeby adopcji mogły dokonywać pary homoseksualne. Ja też jestem temu przeciwny i chcę, by w sposób jasny i wyraźny było to w konstytucji wyrażone” – oświadczył Duda. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk