Debata jak wybory: korespondencyjna. Duda w Końskich, Trzaskowski w Lesznie

Paweł Skutecki6 lipca, 20204 min

Przewidziana prawem debata prezydencka, organizowana przez TVP, odbędzie się w poniedziałek wieczorem w Końskich – podkreśliło Centrum Informacji TVP. Powołując się na rozporządzenie KRRiT dodało, że „niezgłoszenie się kandydata na prezydenta w wyznaczonym terminie oznacza rezygnację z udziału w debacie”.

Sztaby obu kandydatów startujących w drugiej turze wyborów prezydenckich, zaplanowanej na 12 lipca, nie porozumiały się dotąd co do formuły debaty, w której Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski zgodziliby się wziąć udział. Sztabowcy prezydenta Dudy zapowiadają jego udział w debacie organizowanej przez TVP w Końskich, w której nie chce wziąć udziału kandydat KO. Z kolei Rafał Trzaskowski zaprosił Dudę na „Arenę prezydencką”, czyli debatę organizowaną w poniedziałek w Lesznie. Propozycję tę sztab PiS ocenił jako „niepoważną”. W poniedziałek mają zatem odbyć się dwie debaty prezydenckie – w Końskich z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i w Lesznie, w której będzie uczestniczył Rafał Trzaskowski.

W związku z zaproszeniem do udziału w „Arenie prezydenckiej” Centrum Informacji TVP opublikowało na swojej stronie internetowej komunikat, w którym stwierdziło, że „przewidziana prawem i oczekiwana przez miliony Polaków debata prezydencka, organizowana przez TVP, zgodnie z kodeksem wyborczym i rozporządzeniem KRRiT, odbędzie się w Końskich w dniu 6 lipca o godzinie 21.00”.

Telewizja Polska dodała, że zainteresowane strony zostały o tym powiadomione „w określonym w rozporządzeniu KRRiT terminie”. „Jednocześnie w związku z notorycznie manifestowaną przez pana Rafała Trzaskowskiego niestabilnością poglądów lub stanu pamięci Telewizja Polska przypomina, że zgodnie z Rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 6 lipca 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania debat przez Telewizję Polską Spółkę Akcyjną, niezgłoszenie się kandydata w wyborach na prezydenta Rzeczypospolitej w wyznaczonym terminie oznacza rezygnację z udziału w debacie. Telewizja Polska będzie realizować swoje misyjne obowiązki przewidziane prawem” – napisano w komunikacie.

W I turze wyborów prezydenckich, która odbyła się 28 czerwca Andrzej Duda uzyskał 43,5 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski – 30,46 proc. Frekwencja wyniosła 64,51 proc. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk