Biały Dom: Ameryka kocha Polskę i Ameryka kocha Polaków

Karol Kwiatkowski24 czerwca, 20207 min

„Ameryka kocha Polskę i Ameryka kocha Polaków” – pod takim tytułem ukazało się w środę wieczorem oświadczenie Białego Domu w związku ze spotkaniem prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie.

W oświadczeniu podkreślono, że prezydent Donald Trump „pracuje nad dalszym wzmocnieniem długotrwałego partnerstwa między Stanami Zjednoczonymi a Polską”. Przypomina się, że USA i Polska mają wieloletnie relacje w kwestiach strategicznych, mocno zakorzenione we wspólnie wyznawanych wartościach, takich jak wolność, praworządność i demokracja.

Waszyngton, Stany Zjednoczone Ameryki, 24.06.2020. Prezydent Andrzej Duda (L) oraz prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump (P) podczas rozmowy w Gabinecie Owalnym Białego Domu, 24 bm. w Waszyngtonie. Rozmowy mają dotyczyć m.in. współpracy militarnej i handlowej oraz w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Prezydent RP jest pierwszym szefem państwa odwiedzającym Biały Dom po wybuchu epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. Do wizyty dochodzi w trakcie finiszu kampanii prezydenckiej w Polsce. (aldg) PAP/Leszek Szymański

„Prezydent Trump zapewnia, że Stany Zjednoczone i Polska nadal będą rozwijały współpracę w szerokim zakresie zagadnień” – podkreśla Biały Dom. Zauważa, że wizyt prezydenta Dudy w Waszyngtonie ma miejsce w krytycznym momencie, ponieważ zarówno Stany Zjednoczone, jak i Polska otwierają swoje gospodarki po miesiącach walki z pandemią koronawirusa.

„Prezydent Trump pozostaje zaangażowany w budowanie i tak już solidnego partnerstwa obronnego naszego Narodu z Polską” – zapewnia Biały Dom. Zaznacza, że Polska jest silnym sojusznikiem w NATO i jest liderem w Sojuszu, jeśli chodzi o wypełnianie zobowiązań w zakresie przeznaczania 2 proc. PKB na wydatki obronne.

„Poprzez wielomiliardowy program modernizacji sił obrony za pomocą amerykańskiego sprzętu wojskowego Polska dalej wzmacnia zdolności NATO” – napisano w oświadczeniu i podkreślono, że obaj prezydenci podpisali dwie wspólne deklaracje w celu wzmocnienia obustronnych więzi wojskowych.

Biały Dom wyjaśnia, że administracja Trumpa pracuje obecnie nad umową o współpracy obronnej, która jeszcze bardziej wzmocni relacje wojskowe obu krajów. Przypomina, że w ubiegłym roku zniesione zostały amerykańskie wizy dla Polaków, co stanowi historyczny postęp w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi a Polską.

Pisze też, że administracja Trumpa współpracuje z Polską w zakresie rozwoju gospodarek obu krajów i bezpieczeństwa energetycznego. „Nasze dwa narody cieszą się silnymi więzami gospodarczymi, z rosnącym partnerstwem handlowym i amerykańskimi inwestycjami w Polsce na rekordowym poziomie” – podkreślono w oświadczeniu.

Dodano, że Polska i Stany Zjednoczone mają wspólny priorytet w zakresie ochrony usług telekomunikacyjnych i danych osobowych. Przypomniano, że obydwa kraje w ubiegłym roku podpisały wspólną deklarację dotyczącą budowy sieci 5G.

Biały Dom przypomina też, że USA i Polska mają kilka długoterminowych kontraktów na import amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego, co pomaga Polsce osiągnąć bezpieczeństwo energetyczne poprzez dywersyfikację dostaw tego surowca.

W oświadczeniu zaznaczono również, że Polska wspiera Stany Zjednoczone w dążeniu do pokojowego wykorzystania energii jądrowej, a rządy obu krajów próbują osiągnąć cywilne porozumienie nuklearne, które umożliwi Polsce dokonać zdecydowanych postępów w budowie elektrowni jądrowych przy użyciu amerykańskiej technologii. (PAP)

Trump o Dudzie

Mój przyjaciel, prezydent Andrzej Duda zrobił naprawdę fantastyczną pracę; wiem, że nadchodzą wybory, mam nadzieję, że odniesie sukces – powiedział prezydent USA Donald Trump.

Na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Polski, Trump stwierdził, że „wszyscy wiemy, jak wspaniałym i pięknym krajem jest Polska”. „To zaszczyt, że jest tu z nami mój przyjaciel pan prezydent Duda z Polski, który zrobił naprawdę fantastyczną pracę” – mówił Trump.

„Wiem, że nadchodzą wybory, liczę na to, że odniesie on sukces” – powiedział prezydent USA.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk