Powstanie elektrownia atomowa w Polsce. Będzie umowa w tej sprawie między Polską a USA

Karol Kwiatkowski24 czerwca, 20202 min

W najbliższym czasie podpisana zostanie umowa między rządami Polski i USA, która umożliwi prace projektowe nad wprowadzeniem konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii w Polsce – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Donaldem Trumpem.

„W najbliższym czasie zostanie podpisana umowa pomiędzy rządami Stanów Zjednoczonych i Polski, która umożliwi podjęcie prac projektowych związanych z projektem wprowadzenia konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii elektrycznej w naszym kraju” – poinformował Duda na konferencji po spotkaniu z prezydentem USA. Jak dodał, „podmioty, które będą brały w tym udział w tej chwili są wytypowane, uzgodnienia są daleko posunięte”.

Prezydent zaznaczył, że „umowy można się spodziewać w najbliższym czasie”.

Wcześniej Donald Trump podkreślił, że „Stany Zjednoczone pracują nad ukończeniem umów, aby umożliwić rozwój polskich elektrowni atomowych”. „Będą zakupy w jednej z naszych bardzo dużych firm cywilnych technologii nuklearnych” – powiedział prezydent USA.

Duda podziękował prezydentowi Stanów Zjednoczonych za wkład finansowy w Fundusz Trójmorza. „Prezydent Trump zainteresował się Funduszem Trójmorza już od jakiegoś czasu jako elementem umożlwiającym rozwijanie tej współpracy”. Podziękował także Trumpowi za aktywność i „docenienie tej współpracy, która w ramach Unii Europejskiej odbywa się w Europie Środkowej pomiędzy naszymi krajami”.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk