Wiceminister rozwoju: powinniśmy mocniej stawiać na turystykę rodzinną

Magdalena Targańska19 czerwca, 20204 min

Powinniśmy mocniej stawiać na turystykę rodzinną, która jest bardziej opłacalna niż „alkoturystyka” – ocenił w piątek w Krakowie wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur. Podkreślił, że Polski Bon Turystyczny to kolejny impuls do zmiany modelu turystyki.

Wiceminister rozwoju mówił o konieczności zmiany modelu turystyki na przykładzie Krakowa i Małopolski. Jego zdaniem model turystyki w Krakowie oparty jest na konsumpcji alkoholu.

„Kraków powinien zmienić model biznesowy turystyki i odchodzić od modelu turystyki opartej na alkoholu. Polski Bon Turystyczny to kolejny impuls do tego, aby Kraków i Małopolska zmieniły swoje podejście do turystyki” – powiedział wiceminister rozwoju na briefingu prasowym w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Jak ocenił, turystyka rodzinna jest bardziej opłacalna dla miasta i regionu – niż – jak to określił – „alkoturystyka i lumpenturystyka”. Ocenił, że turyści z dziećmi zostawiają więcej środków w mieście. „To bardziej wysokomarżowy typ turystyki. Co istotniejsze, ten typ turystyki pozostawia mniej kosztów społecznych” – powiedział Mazur, w którego opinii jest dobry moment, by miasto Kraków zaczęło myśleć o zmianie modelu turystyki.

Wiceminister zaapelował także do senatorów z Krakowa, aby – o ile Sejm przyjmie procedowaną w piątek w Sejmie prezydencka ustawę o Polskim Bonie Turystycznym – przekonywali w Senacie do jak najszybszego rozpatrzenia tej ustawy. Wiceminister zaznaczył, że jeśli Senat będzie czekał kolejny miesiąc na rozpatrzenie ustawy, to wydłuży się jej czas wejścia w życie, a „Polacy, krakowianie, Małopolanie potrzebują tego bonu już w te wakacje”.

Polski Bon Turystyczny zakłada wsparcie w postaci 500 zł na każde dziecko. Dodatkowe 500 zł przysługiwałoby na dziecko z niepełnosprawnościami (łącznie 1 tys. zł). Bonem można by płacić np. w hotelach, bon miałby nie podlegać wymianie na gotówkę.

Wiceminister rozwoju zapytany o to, jakiego wsparcia rząd udzieli na wakacje osobom bezdzietnym i o zapowiadane wcześniej plany bonu turystycznego w wysokości 1 tys. zł dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę odpowiedział: „Dzisiaj w Sejmie mamy projekt, który jest tak sformułowany, jak państwu (dziennikarzom-PAP) przedstawiłem”.

Ocenił także, że rząd zrobił „naprawdę dużo” dla młodych po 18. roku życia i do 26. r. życia zwalniając ich z podatku PIT. „Mamy pakiet całościowej polityki społecznej, dla każdej grupy społecznej” – powiedział wiceminister i dodał, że osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych otrzymały w ramach tarczy antykryzysowej trzymiesięcznej wsparcie w wysokości ponad 2 tys. zł.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk