Szumowski: koronawirus groźny jak hiszpanka sto lat temu

Paweł Skutecki14 czerwca, 202028 min

Ostatnia taka wielka pandemia, to była hiszpanka sto lat temu – ocenił w niedzielę minister zdrowia Łukasz Szumowski mówiąc o trwającej pandemii koronawirusa. Przekonywał, że decyzja o zamknięciu granic kosztowała Polskę „miliardy złotych tygodniowo”, ale była konieczna, żeby ratować ludzi.

W dniach 12-14 czerwca odbywa się XV Zjazd Klubów „Gazety Polskiej”. Ze względu na pandemię zjazd odbywa się w tym roku online, a minister Szumowski był jednym z jego gości honorowych.

Pytany przez redaktora naczelnego „GP” Tomasza Sakiewicza przeciwdziałaniu pandemii przez rządu Zjednoczonej Prawicy oraz „kiedy wreszcie będziemy mieli spokój z epidemią”, Szumowski podkreślił, że „ostatnia taka wielka pandemia, to była hiszpanka sto lat temu” (w latach 1918-1919. Zabiła ok. 50 mln osób na świecie – PAP).

Minister przyznał, że „trudno prorokować, +co by było, gdyby+”, ale zauważył, że można to ocenić na podstawie sytuacji w Europie zachodniej, w Stanach Zjednoczonych, czy w Ameryce Południowej, Azji, a także np. na Białorusi.

„To jest ogromny cios dla całego świata zachodniego, który jednak ma w swojej strukturze wpisane umiłowanie wolności obywatelskiej, osobistej, prawa do przemieszczania się, do podróży, do tego, że możemy zmieniać miejsce pracy, zamieszkania i tak dalej. I nagle okazało się, że przychodzi coś, co zagraża istnieniu w ogóle cywilizacji zachodniej, taką jaką znamy” – podkreślił.

Szumowski przekonywał, że działania obronne, które podjął rząd Mateusza Morawieckiego, w tym zamknięcie granic, były odważne i szybkie, a statystyki pokazują, że były słuszne. Przytoczył stało w innych krajach, choćby na dla porównania dane o liczby zgonów na milion mieszkańców w różnych krajach europejskich.

„W Hiszpanii jest blisko 600, w Wielkiej Brytanii 570, we Francji 440, Włochy blisko 560, Niemcy 103 zgony na milion mieszkańców, a Polska 28-29, czyli zupełnie, kompletnie inna skala” – zaznaczył. Jak dodał, w Polsce zachorowało tyle osób, ile zmarło w Hiszpanii, a to są porównywalne kraje”. Według niego tylko w Grecji, która też szybko zamknęła swoje granice, sytuacja jest podobna, jak w Polsce.

Szumowski relacjonował, że podczas rozmów z dziennikarzami pyta ich, czy znają kogoś, kto zachorował lub zmarł na COVID-19 i najczęściej słyszy odpowiedź przeczącą, że nie. „A w krajach, gdzie decyzje były podejmowane później, gdzie decyzje były podejmowane z pewną obawą o ekonomię, o gospodarkę, (…) naprawdę większość osób bezpośrednio dotknęła ta tragedia, (…) to znaczy ktoś zmarł, kogo znali, ktoś ze znajomych, z bliskich znajomych po prostu umarł” – powiedział. Jak dodał, „to, że w Wielkiej Brytanii jedno z lotnisk zostało zamienione na kostnicę, że we Włoszech nie nadążano ze spalaniem zwłok, to pokazuje, jak to była skala (pandemii – PAP)”.

Szumowski ocenił, że o pandemii Polacy teraz „zapomnieli, jakby jej nie było”. „A ona jest, tylko, że w Polsce zostały podjęte (…) decyzje, że jak mieliśmy kilkadziesiąt przypadków (zachorowań), to już zamknęliśmy kraj, zamknęliśmy granice” – podkreślił. Dodał, że znaczną rolą odegrał m.in. szef MSWiA Mariusz Kamiński ze swoimi służbami.

Minister zwrócił uwagę, że jeden tydzień zamknięcia granic „to miliardy złotych”. „Ale te koszty mogliśmy ponieść i zdecydowaliśmy się na te koszty, dlatego, że gospodarka polska przez cztery lata rządów Prawa i Sprawiedliwości, była w takim (dobrym) stanie, że mogliśmy przez te trzy miesiące poświęcić na to naprawdę gigantyczne pieniądze, żeby ratować ludzi” – zauważył. Wspomniał, że ministrowie zdrowia w niektórych krajach zachodnich zamykali granice dopiero wtedy, „gdy mieli tysiące, dziesiątki tysięcy zarażonych”.

Odnosząc się do zarzutów stawianych jemu i rządowi Zjednoczonej Prawicy przez opozycję m.in. w sprawie zakupu sprzętu medycznego, szef MZ podkreślił, że po wybuchu pandemii wszystkie kraje chciały go kupić i „był to czas, jak na Dzikim Zachodzie”. Przypomniał, że oszukano wiele krajów i instytucji, sprzedając sprzęt, który nie spełniał norm. „A mówienie, że Komisja Europejska zapewni sprzęt… Do dzisiaj ten sprzęt nie dotarł. A jak dotarł, to tak, jak z maseczkami – okazało się, że były wadliwe” – powiedział.

Szumowski zaznaczył, że Polska kupiła m.in. milion maseczek „dzięki dobrej współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Polsce, z administracją Stanów Zjednoczonych na miejscu”. Wspomniał, że testy na koronawirusa Polska otrzymywała „od firm, które są związane ze Stanami Zjednoczonymi”. „Więc na pewno ta dyplomatyczna droga naszych sojuszników, i ta życzliwość, pomagała. Ale w bezpośrednich zakupach w Azji, to każdy walczył zębami i pazurami o każdy kawałek” – podkreślił szef MZ.

(PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

2 comments

Leave a Reply

Koszyk