O. Eustachy Rakoczy odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Karol Kwiatkowski14 czerwca, 20205 min

Obchodzący 50-lecie święceń kapłańskich Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości, generał Brygady Związku Piłsudczyków, o. Eustachy Rakoczy został w niedzielę odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. List do jubilata skierował prezydent Andrzej Duda.

„Dziękuję dzisiaj szczególnie za gorące polskie serce, z którym Dostojny Jubilat od pół wieku kultywuje tradycje historyczne i propaguje wartości patriotyczne, łączące nas, Polaków, we wspólnotę” – napisał prezydent, wyrażając najwyższe uznanie dla zasług jubilata „w posłudze duszpasterskiej oraz działalności społecznej, naukowej i popularyzatorskiej”.

O. Eustachy Rakoczy od lat. 60. ubiegłego wieku aktywnie współtworzy dzieje niepodległościowego ruchu kombatanckiego w Polsce. Od ponad 40 lat jest duszpasterzem kombatantów. Swój kapłański jubileusz świętował w niedzielę wraz ze środowiskiem, któremu od lat posługuje.

„Zarówno pełniąc obowiązki kapelana licznych organizacji kombatanckich i środowisk niepodległościowych, jak i rozwijając badania naukowe, i upowszechniając wiedzę o spuściźnie duchowej i kulturowej sanktuariów na Jasnej Górze, i w Leśnej Podlaskiej, konsekwentnie przyczynia się Ojciec Profesor do umacniania wierności naszego narodu własnemu dziedzictwu i tożsamości” – napisał w liście do jubilata prezydent.

„Wśród licznych dzieł i przedsięwzięć, których jest Ojciec inicjatorem, chcę też podziękować za troskliwe i wytrwałe zabiegi w obronie prawdy i pamięci o dziejach ojczystych. Niech znakiem uznania i wdzięczności wolnej, i suwerennej Rzeczypospolitej za wszystkie te dokonania będzie wręczany Ojcu dzisiaj Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski” – wskazał Andrzej Duda, którego list odczytał w niedzielę na Jasnej Górze prezydencki minister Andrzej Dera; on także odznaczył jubilata prestiżowym orderem.

Gościem uroczystej mszy św. na Jasnej Górze był m.in. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który wręczył jubilatowi replikę szabli oficerskiej oraz pamiątkowy dyplom.

„50 lat, pół wieku! Jesteśmy szczęśliwi Bogu, że nas zachował po dzień dzisiejszy, bo wielu z nas nie doczekało tego momentu. Bogu niech będą dzięki więc śpiewamy, aż by niebo całe słyszało! Dzisiaj przynosimy przed ołtarz my, jubilaci, swoje złote +jestem+. Maryjo, przyjmij je” – mówił na zakończenie uroczystej mszy o. Eustachy Rakoczy.

O. prof. Eustachy Rakoczy urodził się w 1943 r. w Budzyniu. W 1962 r. wstąpił do Zakonu Paulinów w Częstochowie. Osiem lat później przyjął święcenia kapłańskie. W 1975 r. Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński mianował go Jasnogórskim Kapelanem Żołnierzy Niepodległości. W latach 70. i 80. był organizatorem duszpasterstwa kombatantów, wśród których posługuje od ponad czterdziestu lat. Jest historykiem sztuki i doktorem habilitowanym nauk teologicznych. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk