Emilewicz: Przez pięć lat Polska zmieniła się w sposób bezprecedensowy

Karol Kwiatkowski14 czerwca, 20208 min

Przez pięć lat Polska zmieniła się w sposób niewyobrażalny i bezprecedensowy, bo wsparliśmy rodziny – powiedziała w niedzielę w Kaliszu wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz gościła w niedzielę w Kaliszu w ramach akcji „Łączy nas Polska”. Zebranym przed kaliskim teatrem sympatykom Prawa i Sprawiedliwości mówiła, że przez pięć lat Polska zmieniła się w sposób niewyobrażalny i bezprecedensowy, „bo wsparliśmy rodziny”.

Zdaniem wicepremier, największymi beneficjentami minionego okresu są polskie firmy i przedsiębiorstwa. „Najlepszym tego dowodem są nasi zewnętrzni recenzenci europejscy i światowi. Nie dalej, jak wczoraj Bank Światowy powiedział, że polska gospodarka najlepiej radzi sobie dzisiaj w Europie ze zmaganiem się ze skutkami pandemii” – zaznaczyła Emilewicz.

Przypomniała, że do przedsiębiorców trafiła pomoc, by utrzymać miejsca pracy. „To ponad 80 mld, które trafiło do polskiej gospodarki i polskich firm rodzinnych, tych najmniejszych i tych dużych” – oświadczyła wicepremier.

Emilewicz wskazała, że pomoc rządu na życie kaliszan przełożyła się w ten sposób, że do firm trafiło ponad 200 mln i uratowano kilka tysięcy miejsc pracy.

„Wczoraj odwiedziłam kilka rodzinnych firm w Poznaniu. Oni powiedzieli jasno, że gdyby nie pomoc rządu, która przyszła do nich 1 kwietnia, dziś nie byłoby miejsc pracy” – wskazała.

Zdaniem wicepremier najbliższe dwa lata to będzie czas wytężonej pracy, ponieważ – jak powiedziała – wychodzenie z kryzysu zdrowotnego i gospodarczego będzie wymagało radykalnych, trudnych i szybkich decyzji „i niepotrzebne nam będą spory”.

„Gwarancją ścisłej współpracy z rządem jest dzisiaj prezydent Andrzej Duda” – oświadczyła wicepremier.

Według Jadwigi Emilewicz „Plan Dudy” to plan dla Polski na następne pokolenia, który ma sprawić, że poziom życia wszystkich Polaków zrówna się z tym poziomem, jaki jest znany z wycieczek do Europy Zachodniej”.

„To jest wreszcie plan ochrony wartości, które były i są najważniejsze. Dzięki temu systemowi wartości dzisiaj jesteśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy, dzięki pracowitości i temu, że potrafimy orientować się na cele, to właśnie polscy przedsiębiorcy tak dobrze sobie dziś radzą” – powiedziała wicepremier i zapewniła, że „jesteśmy gotowi do tego, żeby pracować jeszcze więcej w ciągu najbliższych lat”.

Uczestnicząca w spotkaniu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że dobry czas dla polskich rodzin i gospodarki rozpoczął się w 2015 r., kiedy prezydentem został Andrzej Duda.

Podkreśliła, że Karta Rodziny, którą kilka dni temu popisał prezydent, jasno wyznacza dalsze kierunki pracy i potwierdza gwarancję tego, co zostało rozpoczęte.

Przypomniała dotychczasowe programy, jak ”Rodzina 500 plus”, dzięki któremu do rodzin trafiło 108 mld złotych wsparcia.

„W ramach programu „Dobry start” każde dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego otrzymuje 300 zł czy program „Mama cztery plus”, adresowany do rodziców dzieci, którzy nie wypracowali sobie emerytury” – wymieniła.

Maląg dodała, że dzięki prezydentowi został przywrócony wiek emerytalny, doprowadzono do godziwej rewaloryzacji rent i emerytur oraz wprowadzono trzynastą emeryturę, która jest zagwarantowana w ustawie.

„Tak naprawdę troska o rodzinę i podniesienie jej godności jest najważniejszym zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy” – wskazała minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Powiedziała, że w okresie pandemii prezydent pochylił się także nad osobami, które pomimo wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej znalazły się w trudnej sytuacji, bo utraciły pracę po 15 marca.

„Został wprowadzony dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł i podniesiony od września do 1200 zł zasiłek dla bezrobotnych” – powiedziała.

Sekretarz stanu w KPRM i prezes kaliskiego okręgu poseł PiS Jan Dziedziczak powiedział w Kaliszu, że wybory na prezydenta są odpowiedzią na trzy pytania.

„Czy chcemy pracować zgodnie i konstruktywnie, co przynosi efekty wszystkim Polakom. Czy chcemy postawić na wybór przedstawiciela opozycji, co gwarantuje wojnę, awanturę i wetowanie wszystkich ustaw” – powiedział Dziedziczak.

Drugi element to – zdaniem sekretarza stanu w KPRM – dotrzymywanie obietnic i szacunek dla wyborców.

„Andrzej Duda i PiS to marki kojarzące się z tym, że to, co prezydent Andrzej Duda zapowiedział w kampanii wyborczej, zostało zrealizowane” – podał.

Trzeci element to rodzina „czy chcemy utrzymania normalności kobieta – mężczyzna – dzieci, czy chcemy eksperymentów i inżynierii społecznej”.

Dziedziczak zaapelował: „nie dajmy sobie wmówić, że PiS jest przeciwko ludziom o różnych skłonnościach; my się nie wtrącamy, jesteśmy ugrupowaniem, które nie zagląda ludziom do domów a tym bardziej do sypialni. Ale czym innym jest tolerowanie zachowań, a co innego uruchamianie aparatu państwa, żeby program LGBT był wprowadzany do przedszkoli i szkół. Na to naszej zgody nie będzie” – oświadczył.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk