Bosak w imieniu tych, których nie wpuszczono

Paweł Skutecki14 czerwca, 202017 min

Kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak złożył w niedzielę wieniec na terenie b. niemieckiego KL Auschwitz w 80. rocznicę pierwszej deportacji Polaków. 

Na konferencji prasowej kandydat Konfederacji na prezydenta podkreślał, że Polaków, którzy przypominają niepoprawną politycznie prawdę, że również Polacy byli ofiarami obozu Auschwitz i że byli pierwszymi jego ofiarami, spotykają utrudnienia.Do poruszonych w trakcie konferencji kwestii odniósł się rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, który w rozmowie z PAP zapewnił, że Andrzej Duda „ogromną wagę przywiązuje do polityki historycznej, do pokazywania prawdy historycznej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe”.”Fakt, że polski prezydent bierze udział w uroczystościach upamiętniających pierwszy transport Polaków do Auschwitz, jest oczywistym elementem tej polityki historycznej” – wskazał prezydencki rzecznik. Przypomniał, że obecność najwyższego przedstawiciela władzy państwowej w takim wydarzeniu „podnosi rangę uroczystości do najwyższej z możliwych”.

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i wicepremiera Piotra Glińskiego w niedzielę odbyły się obchody 80. rocznicy pierwszej deportacji polskich więźniów do niemieckiego obozu Auschwitz. Zainaugurowała je msza św. we franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

Bosak krytykował tegoroczną formułę wydarzenia podczas konferencji prasowej przed wejściem na teren byłego obozu. W jego ocenie teren ten tego dnia został zamknięty „pod pretekstem epidemii”, a same obchody „zostały de facto sparaliżowane i uniemożliwione”.

„Przedstawia się oczywiście sytuację w taki sposób, że obchody się odbędą. Myślę, że opinii publicznej należą się wyjaśnienia, że na teren obozu wpuszczony zostanie w środku dnia wyłącznie prezydent Andrzej Duda i jego otoczenie” – wskazywał Bosak.

Według polityka taki stan rzeczy uniemożliwia oddanie czci ofiarom. „Nie ma to nic wspólnego z żadnymi wymaganiami związanymi ze zdrowiem czy z epidemią. Wygląda to jak próba uniemożliwienia tym Polakom, którzy są związani z rodzinami polskich więźniów obozu Auschwitz, z patriotycznymi organizacjami, z ludźmi zajmującymi się polityką historyczną, upamiętnieniem tego, że to właśnie Polacy byli więźniami tego obozu, godnych obchodów 80. rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów do Auschwitz” – argumentował Bosak.

„My nie mamy zamiaru przejmować się tymi utrudnieniami” – deklarował. Dodał, że „różnego rodzaju utrudnienia tworzone są na terenie (byłego) obozu przy okazji różnych obchodów, oczywiście zawsze pod nadającym się na każdą okazję pretekstem bezpieczeństwa”. W jego ocenie „te utrudnienia spotykają Polaków, którzy przypominają niepoprawną politycznie prawdę, że również Polacy byli ofiarami obozu Auschwitz i że byli pierwszymi jego ofiarami”.

„To dla nas wielkie wyzwanie, żebyśmy z tą informacją dotarli do światowej opinii publicznej. Niestety – poprzez fałszywe sformułowania o polskich obozach koncentracyjnych – udało się dorobić Polakom +gębę+ nazistów” – zaznaczył.

Zdaniem kandydata Konfederacji niedopuszczalne jest, by polski prezydent i premier akceptowali sytuację, w której używa się „wymijających sformułowań, przemilcza się fakt, że Polacy byli ofiarami niemieckiej, nazistowskiej machiny zagłady, machiny terroru, a świat na ten temat nic nie wie”.

Argumentował, że odbywa się to „oczywiście w duchu szukania akceptacji ze strony międzynarodowych środowisk żydowskich, które uczyniły obóz Auschwitz jednym z istotnych punktów odniesienia do swojej polityki historycznej, do tego stopnia, że – choć może się wydawać, iż w świetle prawa jest to polskie muzeum – to teren ten stał się pod pewnymi względami eksterytorialny”. „Nie ma na to naszej zgody” – oświadczył.

Wiceprezes Konfederacji Korony Polskiej Włodzimierz Skalik podkreślił, że „dzisiejsza sytuacja urasta do rangi symbolu”. „Miejsce, które dzisiaj powinno stać się miejscem narodowej manifestacji Polaków, pamięci Polaków o ofiarach poniesionych przez naród polski na terenie tego obozu, jest dzisiaj miejscem dla Polaków zamkniętym” – powiedział.

Po konferencji Bosak i Skalik udali się na teren byłego obozu z wieńcem.

(PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

  • PI Grembowicz

    14 czerwca, 2020 at 1:34 pm

    Przeszłość, historia, klęska, poniżenie…

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk