Posłowie PiS skierowali pytanie do mec. Romana Giertycha

Magdalena Targańska1 czerwca, 20208 min

Czy mec. Roman Giertych brał udział w przygotowaniu publikacji „Gazety Wyborczej” nt. ministra zdrowia oraz czy przygotował „akcję hejtu” przeciwko Łukaszowi Szumowskiemu i wziął za to pieniądze – m.in. te pytania skierowali w poniedziałek do mec. Giertycha posłowie PiS.

„Super Express” opisał w poniedziałek kulisy zakupu przez Ministerstwo Zdrowia maseczek ochronnych za 5 mln zł. Jak informowała w maju „Gazeta Wyborcza”, resort kupił je od znajomego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, instruktora narciarskiego Łukasza G. W transakcji pośredniczył też brat ministra Marcin Szumowski. Jak się później okazało, maseczki nie spełniały wymaganych norm, a resort zażądał od Łukasza G. zwrotu 5 mln zł. Według „SE”, instruktor pieniędzy oddać nie chciał i zwrócił się w tej sprawie do kancelarii adwokackiej Romana Giertycha.

Poseł PiS Waldemar Buda ocenił, że publikacja „SE” w „nowym świetle pokazuje” jak przygotowana została „afera” wokół ministra Szumowskiego, „kto w niej uczestniczył i kto ma jaką rolę w atakowaniu ministra, który w ostatnim czasie miał ogromną rolę w walce ze skutkami pandemii”.

Posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka przypomniała chronologię wydarzeń w sprawie maseczek zakupionych od Łukasza G. Jak mówiła, 4 maja resort zdrowia zlecił badanie masek zakupionych od Łukasza G., a dzień później wyniki badań pokazują, że maski te nie spełniają norm. Ministerstwo wezwało następnie dostawców do zwrotu pieniędzy. „W tym samym dniu, 6 maja, odbywa się spotkanie u Romana Giertycha, który przyjmuje +narciarza+ (chodzi o Łukasza G. – PAP) w swojej kancelarii i okazuje się – jak wnioskujemy z doniesień dzisiejszego +Super Expressu+, że na tym spotkaniu – potencjalnego klienta z adwokatem bierze udział też Wojciech Czuchnowski” – relacjonowała posłanka PiS. Jak dodała, Łukasz G. udostępnił wówczas kopie nagrań i SMS-ów.

7 maja – przypomniała Stachowiak-Różecka – instruktor narciarski wypowiedział pełnomocnictwo Giertychowi i poprosił o zachowanie tajemnicy, a trzy dni później Wojciech Czuchnowski, autor późniejszych publikacji na temat zakupu masek przez resort zdrowia kieruje pytania w tej sprawie do wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego. „12 maja w +Gazecie Wyborczej+ ukazuje się artykuł pt. +Zamaskowani+, w którym Wojciech Czuchnowski oskarża Ministerstwo Zdrowia o nieprawidłowości przy zakupie maseczek od pana Guńki (Łukasza G. – PAP)” – powiedziała Stachowiak-Różecka.

Odnosząc się do prezentacji przedstawionej przez swą partyjną koleżankę, poseł Buda ocenił, że to „afera, która ma charakter absolutnie polityczny”. „A wielką rolę w tym ma mecenas Roman Giertych i zaprzyjaźnione towarzystwo dziennikarskie z +Gazety Wyborczej+. To dość nietuzinkowa sytuacja, w której w rozmowie klient-adwokat uczestniczy dziennikarz” – stwierdził polityk PiS.

Buda skierował następnie do mec. Giertycha pięć pytań. „Pierwsze pytanie jest takie: czy Łukasz G. zgodził się na publikację przekazanych w ramach usługi adwokackiej nagrań i treści SMS-ów? Dwa, czy nie uważa pan, że złamał pan tajemnicę adwokacką? Pytanie nr 3: czy brał pan udział w przygotowaniu materiałów prasowych do +Gazety Wyborczej+? Pytanie nr 4 – czy artykuł +Zamaskowani+ to pierwszy artykuł prasowy, który powstał w pana kancelarii? Jeżeli była taka praktyka, to proszę o informacje również o innych tego typu przypadkach” – powiedział poseł PIS. W piątym pytaniu polityk zapytał Giertycha, czy przygotował „akcję hejtu przeciwko prof. Łukaszowi Szumowskiemu i czy brał za to pieniądze”.

Wyraził nadzieję, że adwokat odpowie na te pytania. „Praktyka uzgadniania z adwokatem i z klientem przy udziale dziennikarza, jak ma wyglądać publikacja czy też obrona w indywidualnej sprawie jest skandaliczna i opinia publiczna powinna się dowiedzieć o tego typu sytuacjach. Jeżeli były inne podobne, też chcielibyśmy to usłyszeć” – zaznaczył Buda.

Według „Super Expressu” 6 maja Łukasz G. zawarł z kancelarią Romana Giertycha umowę, za którą wystawiono fakturę na 20 tys. zł plus VAT. „Jednak już dzień później przedsiębiorca wypowiedział Giertychowi pełnomocnictwo. Dlaczego? W wypowiedzeniu pełnomocnictwa Łukasz G. napisał m.in.: +Proszę o zachowanie tajemnicy przez pana mecenasa oraz wszystkie osoby obecne na spotkaniu, w tym pana Wojciecha Cz. I nie przekazywania do publicznych wiadomości treści rozmów i materiałów zdjęciowych i rozmów+” – czytamy w „SE”.

Gazeta sugeruje ponadto, że Wojciech Cz., o którym mowa jest w wypowiedzeniu, to Wojciech Czuchnowski, autor majowej publikacji „Gazety Wyborczej” na temat zakupu przez resort zdrowia maseczek od Łukasza G. Roman Giertych, pytany czy chodzi o dziennikarza „GW”, nie chciał komentować sprawy. Sam Wojciech Czuchnowski, odpowiedział natomiast „Super Expressowi”: „Ujawnienie takiej informacji byłoby naruszeniem tajemnicy dziennikarskiej. Muszę chronić swoje źródła”.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk