Błaszczak: WOT pomogą w organizacji wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży

Magdalena Targańska1 czerwca, 20205 min

Wojska Obrony Terytorialnej pomogą organizatorom wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży – doradzą, jak zrobić to bezpiecznie, odkażą pomieszczenia i pojazdy przewożące dzieci; w razie potrzeby pobiorą wymazy – zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Decyzję minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał w poniedziałek w podwarszawskim Zegrzu, gdzie mieści się dowództwo WOT. Zadania WOT mają polegać na szkoleniach dla pracowników oraz personelu podmiotów organizujących wypoczynek dzieci i młodzieży na temat zasad bezpieczeństwa i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. WOT maja też udzielać pomocy medycznej i wypełniać zadania sanitarno-higieniczne oraz przeciwepidemiczne na rzecz podopiecznych, pracowników i personelu ośrodków.

W razie konieczności żołnierze mają zapewnić niezbędne wsparcie logistyczne oraz psychologiczne. Zobowiązani są również do odkażania pomieszczeń, sprzętu oraz pojazdów używanych przy zorganizowanym odpoczynku dzieci i młodzieży. Informację o tym, jak uzyskać pomoc, będzie można otrzymać dzwoniąc na numer infolinii, przez którą dotychczas udzielano wsparcia psychologicznego.

„Zależy nam na tym, żeby młodzież, dzieci, bezpiecznie mogły wypocząć w czasie wakacji, i tu duża rola Wojska Polskiego” – powiedział minister Błaszczak.

Przypomniał, że żołnierze na co dzień uczestniczą w zwalczaniu epidemii koronawirusa, wspierają służby medyczne, policję i Straż Graniczną, a WOT w ramach akcji Odporna Wiosna dostarczają zaopatrzenie osobom starszym i objętym kwarantanną, pobierają wymazy, wspierają domy pomocy społecznej.

Minister zapewnił, że „ci wszyscy, którzy będą pod opieką WOT, organizatorzy letniego wypoczynku mają gwarancję bezpieczeństwa w stosunku do swoich podopiecznych”.

Poinformował, że warunkiem wsparcia dla organizatorów letniego wypoczynku dzieci i młodzieży, przede wszystkim organizacji harcerskich, będzie wniosek służb sanitarnych lub wojewody. „Chodzi o to, by skoordynować działania w skali całego kraju” – zaznaczył.

Podkreślił „wspaniałą pracę” infolinii zorganizowanej przez WOT, pod która udzielano porad psychologicznych związanych z kwarantanną. Dodał, że linia zmienia formułę i pod tym samym numerem – 0800 100 102 – organizatorzy letniego wypoczynku będą mogli uzyskać info na temat zasad, uwarunkowań prawnych, i możliwości wparcia ze strony wojska.

„Celem naszych działań będzie ograniczenie możliwości transmisji koronawirusa, a w konsekwencji zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży” – powiedział dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Zapowiedział, że podległe mu wojska będą szkolić organizatorów wypoczynku, doradzać organizatorom, wychowawcom i opiekunom, w jaki sposób bezpiecznie zorganizować wypoczynek. W razie potrzeby WOT udzielą wsparcia medycznego, także pobierając wymazy.

Mają także udzielić wsparcia logistycznego, zwłaszcza w zaopatrzeniu w środki higieny i zabezpieczeniu przed transmisją kornawirusa. Pomoc ma polegać także na wsparciu psychologicznym opiekunów i przygotowaniu ich „tak, aby swoją misję mogli realizować jak najbardziej efektywnie”.

„Będziemy wspierać proces dekontaminacji infrastruktury przeznaczonej na odpoczynek, ale również środków transportu służących temu wypoczynkowi. To zadanie będziemy realizować przy wsparciu sił podlegających dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosławowi Mice” – zapowiedział gen. Kukuła.

Jak podkreśliło MON, akcja jest odpowiedzią na potrzeby sygnalizowane przez resorty rodziny, pracy i polityki społecznej oraz edukacji narodowej.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk