Paweł SkuteckiUstawa antyprzemocowa, czyli dyktatura populizmu

Paweł Skutecki20 maja, 202024 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Dzisiaj pan prezydent podpisał słynną ustawę antyprzemocową. Domagali się tego prawie wszyscy, od lewicowej opozycji do kreującego się na wrażliwego prawicowca ministra sprawiedliwości. Po to właśnie w polskiej konstytucji jest zapisana konieczność podpisywania przez prezydenta ustaw, że posłowie i senatorzy mają prawo – niestety, kwestia ordynacji wyborczej, nacisku mediów i tak dalej, to temat na inny felieton – być po prostu głupi, zmanipulowani, przeżarci populizmem. Ale na miły Bóg prezydent nie powinien! To ma być bezpiecznik, który nie pozwala na takie idiotyzmy jak właśnie ustawa antyprzemocowa. 

O co chodzi w tej ustawie? Klasyka gatunku: PiS chciał dobrze, a wyszło jak zwykle. Rocznie statystyki policyjne notują około ćwierć miliona „wydarzeń” związanych z agresją i przemocą. Zwykle (nie zawsze!) ofiarami są dzieci i kobiety. 250 tysięcy wydarzeń rocznie, wiele z nich dotyczy tych samych rodzin, podzielmy to przez pięć. 50 tysięcy złych ludzi płci obojga, choć zwykle to ta brzydsza jest agresorem. Duży problem, prawda? 

No to minister Ziobro z wrodzoną sobie gracją wpadł do sklepu z porcelaną i wymyślił: po co sądy, skoro policjant lub wojskowy żandarm mogą na miejscu wydać wyrok. A że minister zna mundurowych doskonale to wie, że nie należy im za dużo dawać do myślenia. No i nie muszą myśleć: wyrok z ustawy jest tylko jeden – natychmiastowa eksmisja na dwa tygodnie i zakaz zbliżania się do domu. A że człowiek nie ma gdzie iść? Jego problem! 

No to teraz zobaczmy, co się będzie działo. Kłótnia rodzinna? Telefon, 112, „on mnie chciał uderzyć”, łzy i facet na dwa tygodnie znika. Proste? 

No właśnie tak nie za bardzo. Bo w Polsce póki co policjant ani żandarm nie mieli uprawnień lotnych sądów doraźnych. Bo funkcjonuje domniemanie niewinności, a sprawcą jest się dopiero kiedy orzeknie sąd. Bo eksmisji na bruk nie wolno przeprowadzać. 

Ale kto by się tym wszystkiem przejmował, kiedy LUD się krwi domaga. 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

2 komentarze

 • Artur

  20 maja, 2020 at 11:23 pm

  Pytanie jak zatrzymać szaleństwo ?

  Czytam Pana regularnie i cieszę się że jest Pan posłem. Wnosi Pan świeżość pod tą kopułę absurdu zwanej sejmem.

  Tak mnie zastanawiam co nam zostanie niedługo z wolności ?

  Odpowiedz

  • Gosia

   21 maja, 2020 at 9:36 am

   Niestety pan Paweł nie jest posłem obecnej kadencji..

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

20 + dziewiętnaście =

Posty powiązane