Szczepionka na COVID-19 będzie oparta o szczepionkę na odrę

Paweł Skutecki13 maja, 20203 min

Instytut Pasteura w Paryżu jest zaangażowany w trzy projekty szczepionek na Covid-19, z których najbardziej zaawansowany, oparty na zmodyfikowanej szczepionce na odrę, powinien dać pierwsze wyniki w październiku – uważa koordynatorka programów szczepień Christiane Gerke.

Pytana przez AFP o harmonogram badań klinicznych szczepionki przeciwko Covid-19 ze zmodyfikowanej szczepionki przeciw odrze, Gerke powiedziała, że rozpoczęcie badań klinicznych spodziewane jest w lipcu, a pierwsze wyniki fazy I spodziewane są do końca października.

„Faza II lub faza II/III są zaplanowane na początek grudnia” – dodała.

AFP spytała ekspertkę, czy w kontekście epidemii Covid-19 próby kliniczne fazy II lub III, których głównym celem jest ustalenie skuteczności szczepionki, mogą być pierwszą ukierunkowaną kampanią szczepień.

„Nie bezpośrednio” – odparła Gerke. „Ale gdy tylko zgromadzone zostaną wystarczające dane na temat jakości, bezpieczeństwa, skuteczności, immunogenności i efektywności szczepionki, może być wymagana klasyfikacja do stosowania w nagłych wypadkach przez WHO (Światową Organizację Zdrowia). To umożliwia stosowanie produktów, które nie zostały jeszcze dopuszczone (do użytku)” – wyjaśniła.

Zdaniem Gerke należy również wziąć pod uwagę fakt, że „konieczne będzie jednoczesne zaplanowanie produkcji szczepionek na dużą skalę w celu szybkiego przygotowania setek milionów dawek”.

Według ekspertki to, które populacje byłyby priorytetem w pierwszych kampaniach szczepień, będzie zależało od „skuteczności szczepionki w badaniach fazy II/III w różnych kategoriach wiekowych, a także liczby dostępnych dawek szczepionki, rozwoju epidemii (…) i wiedzy, którą zdobędziemy w nadchodzących miesiącach”. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Koszyk