Sprawdziliśmy: skąd kandydaci mają pieniądze na kampanię? 

Paweł Skutecki4 maja, 20204 min

Zgodnie z przepisami finansowanie kampanii wyborczych jest jawne. Ze względu na to, że nikt nie wie kiedy i w jaki sposób odbędą się zaplanowane na 10 maja wybory prezydenckie, kandydaci nie prowadzą ogromnych, kosztownych kampanii wyborczych, ale jednak: każda kampania kosztuje. Najwięksi kandydaci nie ujawniają swoich darczyńców, czym albo łamią prawo, albo… ich nie mają i prowadzą kampanię finansowaną z niewielkich wpłat. 

W poprzednich wyborach prezydenckich – w 2015 roku – kandydaci wydali na kampanię tyle, ile mieli: od kilkunastu tysięcy do kilkunastu milionów złotych. Łącznie wydali ponad 42 miliony złotych. Najwięcej wydali Bronisław Komorowski – 18 milionów i Andrzej Duda – 13,6 miliona. Kolejni kandydaci zdecydowanie odstawali od tej dwójki, trzeci był Adam Jarubas z wydatkami rzędu 1,4 miliona. 

Skąd to wiemy? Wszystkie wydatki są jawne. Ale również wszystkie wpłaty na komitet wyborczy są co do zasady jawne. Zgodnie z prawem każdy kandydat musi ujawniać na bieżąco zaciągane na kampanię kredyty i wpłaty od osób fizycznych, o ile przekraczają one łącznie od jednej osoby kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę. 

Kandydaci różnie się z tego obowiązku wywiązują. Niektórzy pokazują rzetelnie wszystkie wpłaty, inni nie pokazują żadnych, co może sugerować, że albo takich nie mają, albo… nie dopełnili obowiązku. Żaden z kandydatów nie ujawnił kredytu wziętego na kampanię wyborczą. 

Na dzisiaj, godzinę 16, rejestr wpłat opublikowali: Krzysztof Bosak (18 pozycji, niecałe 100 tys. zł) i Władysław Kosiniak-Kamysz (16 pozycji, niecałe 100 tys. zł), 

Ciekawą formułę przyjął Szymon Hołownia. Na jego stronie widnieje licznik wpłat: po godzinie 16 dzisiaj było tam 4 104 625 zł. Zdecydowaną większość udało się zebrać z wpłat mikro. Oficjalny rejestr wpłat Hołowni liczy 33 pozycje i stanowi mniej niż 10 procent całości środków zebranych przez kandydata. 

Brak wpłat przewyższających minimalne wynagrodzenie za pracę deklarują na dzisiaj Paweł Tanajno, Małgorzata Kidawa-Błońska, Andrzej Duda i Marek Jakubiak. 

Adresy wszystkich komitetów wyborczych, gdzie zgodnie z prawem powinny być publikowane informacje o wpłatach i kredytach, można znaleźć na stronie PKW: https://wybory.gov.pl/prezydent2020/pl/informacje/35789

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk