Kardynał Nycz zaapelował o kultywowanie dojrzałej demokracji

O kultywowanie dojrzałej demokracji, ochronę państwa prawa i budowanie kultury, solidarność – zaapelował kard. Kazimierz Nycz. W 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja metropolita warszawski przewodniczył w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie uroczystej mszy św. w intencji ojczyzny.

W liturgii wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą wraz z małżonką, premierem RP Mateuszem Morawieckim, członkami rządu i przedstawicielami Wojska Polskiego.

Warszawa, 03.05.2020. Transmisja mszy świętej w intencji ojczyzny z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, która odbyła się w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela w Warszawoe, 3 bm. Mszy przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz (3L). (sko) PAP/Paweł Supernak

Liturgię koncelebrował delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej bp Wiesław Lechowicz oraz ordynariusz polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek.

Z powodu pandemii w nabożeństwie uczestniczyła ograniczona liczba osób.

W homilii kard. Nycz podkreślił, że Chrystus jest dobrym Pasterzem. „Jednak w tych dniach, tygodniach i miesiącach czegoś nam brakuje – to jakieś niespełnienie, ograniczenie jest po ludzku usprawiedliwione, dlatego tym bardziej wołamy, aby nie zwątpić: +Pan mym Pasterzem, niczego mi nie braknie+” – powiedział duchowny.

Przyznał, że cały świat, w tym także nasza ojczyzna przeżywa trudny, pełen udręki czas wywołany przez pandemię. „W tej nadzwyczajnej sytuacji najważniejsza jest troska o każdego człowieka, o jego zdrowie, o życie” – podkreślił kard. Nycz. Wyraził jednocześnie wdzięczność wszystkim służbom i osobom indywidualnym, które niosą pomoc chorym i potrzebującym. „Dziękuję wszystkim, którzy ofiarnie służą, byśmy w atmosferze solidarności pokonywali to trudne doświadczenie” – powiedział.

Nawiązując do komunikatu Rady Stałej KEP, kard. Nycz powiedział, że „racją istnienia każdej władzy jest troska o dobro wspólne, które obejmuje całokształt takich warunków społecznego, w jakich ludzie mogą najpełniej, najszybciej, rozwijać i osiągać swoją własną doskonałość, a więc człowiek na pierwszym miejscu”.

Kard. Nycz odniósł się także do zbliżających się wyborów. „Ze względu na słuszną autonomię porządku demokratycznego, Kościół nie ma mandatu, by uczestniczyć w czysto politycznych sporach na temat formy, terminu wyborów, tym bardziej, by opowiadać się za tym bądź innym rozwiązaniem. Ale jest misją Kościoła być sumieniem narodu i w takiej sytuacji jest zawsze pełne życzliwości przypominanie o szczególnej, moralnej i politycznej odpowiedzialności, jaka spoczywa na wszystkich uczestnikach życia społecznego i politycznego”. – powiedział metropolita warszawski.

Zwrócił uwagę, że „biskupi w Polsce apelują do sumień ludzi odpowiedzialnych za dobro wspólne, zarówno do sprawujących władzę, jak i do opozycji, aby w tej nadzwyczajnej sytuacji wypracowali stanowisko dotyczące wyborów prezydenckich”.

„Zachęcamy, aby w dialogu między stronami poszukiwać takich, które nie budziłyby wątpliwości prawnej i podejrzenia nie tylko naruszenia obowiązującego ładu konstytucyjnego, ale i przyjętych w demokratycznym społeczeństwie zasad wolnych i uczciwych wyborów” – powiedział kard. Nycz.

Po mszy św. w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość, w czasie której prezydent wręczy wysokie odznaczenia państwowe, w tym najwyższe odznaczenie państwowe – Order Orła Białego. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk