Obchody Święta Narodowego 3 maja ograniczone do minimum

Ze względu na pandemię koronawirusa obchody tegorocznego Święta Narodowego 3 maja zostaną ograniczone do minimum. W miastach odbędą się msze święte w intencji ojczyzny, a pod najważniejszymi pomnikami zostaną złożone kwiaty. Jak co roku na budynkach zawisną biało-czerwone flagi.

Mimo stopniowego poluzowywania niektórych obostrzeń ze względu na koronawirusa w Polsce wciąż obowiązują dodatkowe zakazy, m.in. zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób.

W związku z tymi ograniczeniami w Warszawie ani żadnym z miast wojewódzkich nie odbędą się w tym roku duże, oficjalne uroczystości Święta Narodowego 3 maja. Uroczystości, w ramach których wcześniej organizowano defiladę wojskową, a także różnego rodzaju przemarsze i parady, w tym roku będą miały charakter symboliczny.

Nie zmieniła się jednak tradycja wywieszania w oknach domów biało-czerwonych flag. O to, by mieszkańcy miasta nie planowali swojego udziału w obchodach święta, a zamiast tego swój patriotyzm i przywiązanie do barw narodowych wyrazili poprzez wieszanie flag państwowych na domach czy balkonach, zaapelował m.in. prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Przedstawiciele władz samorządowych lub państwowych złożą indywidualnie lub w niewielkich delegacjach kwiaty pod najważniejszymi pomnikami. W celu ograniczenia oficjalnej części obchodów przykładowo we Wrocławiu przemówienie wojewody dolnośląskiego Jarosława Obremskiego zostanie opublikowane on-line.

W kościołach w całej Polsce zorganizowane zostaną również msze w intencji ojczyzny. W Krakowie w katedrze na Wawelu mszy przewodniczyć będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, ale ze względu na wciąż obowiązujące obostrzenia w świątyni będzie mogło przebywać tylko 140 osób. Z kolei na Jasnej Górze w Częstochowie będzie miało miejsce zawierzenie Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski, którego dokona Przewodniczący Konferencji Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

W wielu miastach budynki niektórych instytucji zostaną symbolicznie podświetlone na biało-czerwony kolor. W Warszawie będzie to Pałac Kultury i Nauki, w Bydgoszczy – fasada urzędu wojewódzkiego, a w Lublinie – budynek ratusza oraz stadion Arena.

Samorządy i instytucje miejskie postanowiły przygotować też inne atrakcje, wykorzystując do tego najczęściej internet.

Łódzki magistrat zachęca do wysyłania mailem e-pocztówek do bliskich. To nawiązanie do dawnego polskiego zwyczaju wysyłania pocztówek z okazji świąt narodowych. Ze strony www.lodz.pl/3maja można pobrać dwie wersje kartek. Różnego rodzaju konkursy dla mieszkańców przygotował też Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Na świętowanie online zaprasza również Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Muzeum zamieściło na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych muzealne ciekawostki związane ze Świętem Pracy, z obchodami Święta Flagi i rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. Dzieci znajdą tam informacje i instrukcje potrzebne do wykonania biało-czerwonej chorągiewki i rozetki.

Na swoją stronę internetową oraz profil na Facebooku zaprasza też Muzeum w Gliwicach, które 3 maja na żywo będzie transmitować koncert pieśni patriotycznych, takich jak: „Witaj, majowa jutrzenko” czy „Przybyli ułani”.

Święto Narodowe 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk