Kwiaty przy mauzoleum Marszałka Piłsudskiego w rocznicę Konstytucji 3 maja na wileńskim Cmentarzu Rossa

Przedstawiciele Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą i studenci wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku w niedzielę, w dniu Święta Konstytucji 3 maja złożyli kwiaty i zapalili znicze przed mauzoleum Marszałka Józefa Piłsudskiego na wileńskim Cmentarzu Rossa.

W wigilię święta wieniec złożyła ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska. „Cieszę się, że mogę przy tym mauzoleum stanąć i złożyć wieniec” – mówiła PAP Doroszewska. Przypomniała, że tradycyjnie 3 maja przy mauzoleum na Rossie, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego, gromadziło się setki osób. W tym roku, z powodu obowiązującej kwarantanny ambasador Polski wieniec składała sama.

„W tym miejscu, symbolicznym i tak drogim nam wszystkim, składam hołd Marszałkowi, twórcy wolnej Rzeczypospolitej” – powiedziała Doroszewska. „Konstytucja 3 maja jest bardzo ważna we wspólnej historii Polaków i Litwinów” – zaznaczyła.

„To nasi przodkowie uchwalili pierwszą w Europie demokratyczną konstytucję. To jest nasza chluba i dobrze wracać do tych najjaśniejszych kart w naszej historii. Tym bardziej, że dotyczy to podstaw prawnych naszego istnienia” – powiedziała.

Doroszewska oceniła, że Polaków i Litwinów łączy „wspólne przywiązanie do wolności”. „To, że Polska i Litwa tak mocno walczyły o niepodległość i swą niezależność od zaborców oraz wrogów wynika również z tej szlachetnej historii walki o podstawy prawne istnienia naszych państw” – podkreśliła.

Ambasador przekazała serdeczna pozdrowienia wszystkim służbom medycznym, które walczą z epidemią koronawirusa.

„Z takiej perspektywy historycznej, życzę naszym krajom, żeby mogły się dalej bezpiecznie rozwijać, by nasze stosunki były jak najlepsze i żeby wszystkie kwestie, które są problematyczne, mogły być przez nas rozwiązane dla dobra naszych wspólnot, dla dobra Polski i Litwy, dla dobra Polaków na Litwie i Litwinów w Polsce” – powiedziała.

Na Litwie dzień Konstytucji 3 maja jest zaliczany do dni upamiętnianych, ale nie jest to ustawowo dzień wolny od pracy. Chociaż od kilku lat są organizowane sporadyczne okolicznościowe obchody, część społeczeństwa Litwy nadal uważa, że Konstytucja 3 maja oznaczała w istocie ostateczną utratę niezależności Litwy.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk