„Bzik tropikalny” w reż. G. Jarzyny w TR Warszawa online

Karol Kwiatkowski10 kwietnia, 20205 min

11 kwietnia 2020 r., zespół TR Warszawa zaprasza na specjalny wieczór z „Bzikiem tropikalnym” – legendarnym spektaklem wg dramatów S. I. Witkiewicza w reżyserii Grzegorza Horst D’Albertisa (Grzegorza Jarzyny) – poinformowała PAP rzeczniczka prasowa teatru Kaja Stępkowska.

„Premiera debiutanckiego przedstawienia Grzegorza Jarzyny zapoczątkowała nowy rozdział w historii polskiego teatru i stworzyła podwaliny pod dzisiejszy zespół TR Warszawa, otwierając teatr na nową estetykę i nową publiczność” – napisała Stępkowska w przesłanej w piątek PAP informacji.

Grzegorz Jarzyna, wikipedia.org

Poinformowała, że telewizyjną rejestrację spektaklu, który „wyznaczył kierunki rozwoju sztuki scenicznej i zmienił polski teatr u progu XXI w.”, od 8 kwietnia br. można oglądać na stronie ninateka.pl (https://ninateka.pl/film/bzik-tropikalny-grzegorz-jarzyna-1).

„W ramach akcji TR Warszawa +Zostań w domu, nie wychodź z teatru+ i w związku z udostępnieniem przez ninatekę.pl rejestracji telewizyjnej pierwszego spektaklu zrealizowanego przez zespół TR Warszawa (dawny Teatr Rozmaitości), 11 kwietnia zapraszamy do spędzenia specjalnego wieczoru z TR Warszawa” – czytamy w zapowiedzi wieczoru.

Po obejrzeniu rejestracji „Bzika tropikalnego” o godz. 21 rozpocznie się spotkanie online z twórcami przestawienia, m.in.: Piotrem Domińskim, Barbarą Hanicką, Grzegorzem Jarzyną, Wojciechem Kalarusem, Cezarym Kosińskim, Januszem Łagodzińskim, Lechem Łotockim, Rafałem Maćkowiakiem, Marią Maj, Mają Ostaszewską, Grażyną Wolszczak i Mirosławem Zbrojewiczem. Rozmowę, transmitowaną na żywo na profilu TR Warszawa na Facebooku, poprowadzi zastępca dyrektora ds. programowych teatru Roman Pawłowski.

„Po zakończeniu spotkania (ok. godz. 22) polecamy obejrzenie filmu Joanny Makowskiej +Bzik teatralny. Początek+, dostępnego stale na ninateka.pl (https://ninateka.pl/film/bzik-tropikalny-poczatek-joanna-makowska). Dokumentalny film z 2017 r. przypomina przełomową premierę +Bzika tropikalnego+, a także opowiada o nowym etapie rozwoju teatru, związanym z budową nowej siedziby TR Warszawa na Placu Defilad” – napisała Stępkowska.

Premiera „Bzika tropikalnego” odbyła się 18 stycznia 1997 r. w Teatrze Rozmaitości (obecnie TR Warszawa).

Scenografię zaprojektowała Barbara Hanicka. Muzykę skomponował Bolesław Rawski, a za opracowanie muzyczne odpowiadał Piotr Domiński. Reżyseria świateł – Piotr Pawlik.

Wystąpili: Wojciech Kalarus, Marek Kalita, Cezary Kosiński, Magdalena Kuta, Jolanta Łagodzińska, Janusz Łagodziński, Lech Łotocki, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Adam Marszalik, Magdalena Mirek, Adam Nawojczyk, Waldemar Obłoza, Maja Ostaszewska, Mariusz Saniternik, Grażyna Wolszczak i Mirosław Zbrojewicz.

„Zostań w domu, nie wychodź z teatru” to akcja zainicjowana przez TR Warszawa na czas kwarantanny, zarządzonej przez władze RP w związku z pandemią. W każdą sobotę, począwszy od 21 marca 2020 TR Warszawa zaprasza na specjalne premierowe pokazy rejestracji przedstawień z repertuaru TR Warszawa (na Facebook Live TR Warszawa oraz na Vimeo), a także na spotkania online z twórczyniami i twórcami spektakli TR na Facebooku TR Warszawa.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk