„Portrety smoleńskie”

Karol Kwiatkowski10 kwietnia, 20207 min

„Portrety smoleńskie” – to wystawa Małgorzaty Wrochny, prezentująca portrety 96 osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Na wirtualny spacer po wystawie zaprasza w piątek do internetu Narodowe Centrum Kultury.

 

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

„W 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej wspominamy wszystkich 96 pasażerów prezydenckiego samolotu, którzy tragicznie zginęli 10 kwietnia 2010 roku. Członków państwowej delegacji na uroczystości jubileuszowe w Katyniu oraz załogę samolotu, który tego ranka rozbił się pod Smoleńskiem, upamiętniła malarka Małgorzata Wrochna” – przekazano w informacji prasowej Narodowego Centrum Kultury. Zaproszono także na „filmowy spacer po wystawie portretów ofiar tej narodowej tragedii”.

Oceniono, że „tragiczna śmierć 96 tak wyjątkowych pasażerów samolotu, który rozbił się pamiętnego ranka pod Smoleńskiem, na czele z Parą Prezydencką, i bezprecedensowa strata, którą poniósł tego dnia nasz kraj, były wstrząsem dla Polaków w kraju i poza jego granicami”. Podkreślono, że „wydarzenie poruszyło światową opinię publiczną”. „Ta największa tragedia w najnowszej historii Polski i długa żałoba narodowa na trwałe wpisały się we wspomnienia i wyobraźnię Polaków, zmieniły wielu z nas” – zaznaczono.

muzeum-niepodleglosci.pl

Jak napisano, „wielu artystów starało się oddać emocje towarzyszące tym wydarzeniom”. „W tym gronie znalazła się Małgorzata Wrochna, która namalowanie realistycznych portretów wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej traktowała jako powinność, ale też wielkie wyzwanie – tak emocjonalne, jak i fizyczne. Artystka w tym czasie ciężko zachorowała na chorobę nowotworową, a w 2018 roku zmarła” – przypomniano w informacji prasowej.

Podkreślono, że „praca nad wystawą wypełniła ostatnie lata jej życia”. „Mimo pogarszającego się zdrowia i bólu towarzyszącego chorobie, udało się jej namalować wszystkie portrety. Jej celem było uczczenie ofiar, oddanie im hołdu i ocalenie od zapomnienia. Swoje obrazy chciała przekazać w bezinteresownym darze dla Polski” – podało NCK.

NCK przekazało, że „autorka uważała swój cykl za niedokończony, dostrzegała wiele miejsc wymagających poprawy”. „Był to efekt postępującej choroby. Interpretowała ten splot tragicznych okoliczności jako metaforę przerwanego, niedokończonego życia ofiar” – wskazano.

Małgorzata Wrochna d. Wójtowicz (urodzona 1 czerwca 1962 r. w Mielcu, zmarła 16 marca 2018 roku w Warszawie) – polska malarka, lekarz medycyny. W latach 1981-1987 studiowała na Akademii Medycznej w Warszawie i w Akademii Otwartej przy Wydziale Konserwacji warszawskiej ASP. W trakcie pobytu w Szwajcarii ukończyła też kurs malarstwa naszkliwnego na porcelanie w pracowni „Claire de Lune” w Genewie. Ukończyła również kurs teologii ikony. Była członkiem Mazowieckiego Towarzystwa Kultury. Jej twórczość artystyczna obejmuje przede wszystkim malarstwo olejne, ale też akwarele i pastele, malarstwo na porcelanie i jedwabiu.

Małgorzata Wrochna – 2015 r. wikipedia.org

Była współzałożycielką i redaktorką witryny internetowej ArsSacra.art.pl, popularyzującej sztukę sakralną. Jej obrazy znajdują się w ołtarzach kościołów i kaplic w Polsce i zagranicą, np. w kościele Zmartwychwstania Pańskiego na warszawskim Targówku, kościołach w Książenicach, Łopusznie, Chocianowie, Łopatkach, w Koleśnikach na Litwie. Jej kopie obrazu Jezusa Miłosiernego powędrowały m.in. do Karlsberga, Dublina i Australii. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych. Wystawy indywidualne to m.in.: „Chwalcie łąki umajone” przy kościele św. Zygmunta 2004 r., „Totus Tuus” Galeria „Teka” 2005 r., „Malowane ciszą” Kościół Dominikanów na Służewcu 2005 r.

Wirtualna wystawa „Portrety smoleńskie” Małgorzaty Wrochny zostanie opublikowana w piątek o godz. 8.41 na stronie NCK oraz kanale YouTube: NCKultury. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk