Błaszczak do żołnierzy w Libanie: budujecie pozycję Polski

gregsoft14 grudnia, 20193 min

Polscy żołnierze służący w misji UNIFIL w Libanie budują silną pozycję międzynarodową Polski – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak, który odwiedził w sobotę Polski Kontyngent Wojskowy w tym kraju.

„Po 10 latach przerwy Wojsko Polskie wróciło do Libanu, aby pod błękitną flagą ONZ, razem z siłami z innych państw, dbać o pokój, nieść bezpieczeństwo mieszkańcom tej ziemi” – powiedział Błaszczak w bazie Shamrock koło miejscowości Bint Dżubajl na południu Libanu.

„Ta misja buduje silną pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Jesteście dobrze przyjmowani na ziemi libańskiej” – podkreślił szef MON. Dodał, że mieszkańcy pamiętają polskich żołnierzy, którzy wcześniej pełnili tu służbę. „To też olbrzymi kapitał dla waszej służby” – zaznaczył.

„Dziękuję wam za bardzo silną markę żołnierza polskiego jako wybitnego profesjonalisty, żołnierza, który stoi na straży bezpieczeństwa. Waszym zadaniem jest ochrona rozejmu, ludności cywilnej, wspieranie władz Libanu i asystowanie armii libańskiej, z tych zadań wywiązujecie się bardzo dobrze” – mówił minister, który po apelu z żołnierzami ze wszystkich państw stacjonujących w bazie wziął udział w spotkaniu świątecznym.

Zadanie PKW UNIFIL to kontrola pogranicza libańsko-izraelskiego, pomoc humanitarna, wsparcie libańskich władz w utrzymaniu bezpieczeństwa i stworzenie warunków do przekazania władzom libańskim odpowiedzialności za południowy rejon kraju.

Polska wróciła do misji Narodów Zjednoczonych po 10 latach przerwy, spowodowanej zmianą priorytetów i skupieniem się na udziale w operacjach NATO i UE, a także względami finansowymi. Polscy żołnierze służyli w siłach ONZ w Libanie w latach 1992-2009.

 

Z Libanu Jakub Borowski (PAP)

Udostępnij:

gregsoft

Leave a Reply

Koszyk