25.06 Święto Ubogich – uczta dla ducha i ciała

W Warszawie osoby ubogie; bezdomne, chorzy, samotni i nie tylko świętowali pod Świątynią Opatrzności Bożej. Wydarzenie zgromadziło osoby, które są dotknięte problemem ubóstwa, tych, którzy niosą im pomoc, a także wszystkich, pragnących im towarzyszyć.


Adam wychodzi z bezdomności. Mieszka w „mieszkaniu treningowym”, zorganizowanym przez Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej. Mówi, że drogę życia, którą idzie zawdzięcza pracownikom i mieszkańcom Pensjonatu „Św. Łazarz” w warszawskim Ursusie. Pracuje. Znalazł pracę sam, ale przyznaje, że jego życie wyglądałoby inaczej, gdyby nie podano mu ręki w „Św. Łazarzu”. – Kiedy przyszedłem, nikt nie zapytał mnie od razu o dowód osobisty. Zostałem zapytany, czy jestem głodny. W mojej sytuacji to było jak uderzenie w policzek – powiedział Adam. – Gdy zjadłem posiłek, rozpoczęła się procedura przyjmowania mnie do Pensjonatu – dodał.

 

Święto Ubogich, w którym uczestniczyli ludzie z różnych środowisk i wszyscy, którzy chcieli przyjść - w Warszawie odbyło się po raz pierwszy. Całą imprezę przygotowały Wspólnota Sant’Egidio, Wspólnota Chleb Życia i Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej. Kierującą całym wydarzeniem była siostra Małgorzata Chmielewska ze Wspólnoty Chleb Życia, która zorganizowała pierwsze Święto Ubogich na Świętym Krzyżu, a później w Ostrowcu w województwie świętokrzyskim.

 

Pod Świątynią zagrali m. in. Muniek Staszczyk i Przyjaciele i Tomasz Budzyński. Były tańce, jedzenie i oglądanie na żywo przez telebim meczu Polska – Szwajcaria z mistrzostw Europy. Na placu przed Świątynią rozstawione były stoiska organizacji, które wspierają osoby najuboższe. Był namioty instytucji, które pomagają najuboższym tj. Rzecznik Praw Obywatelskich, Lekarze Nadziei i Centrum Myśli Jana Pawła II.

Wydarzenie rozpoczęła msza święta pop przewodnictwem metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza. Ważnym elementem było wspólne przechodzenie przez Bramę Miłosierdzia.

Fundusze na zorganizowanie święta były zbierane poprzez datki na konto KMPS.

 

fot.: facebook/Szymon Hołownia


26-06-2016 admin

Komentarze

  • That's a sensible answer to a chgnaenlilg question http://fckfzh.com [url=http://trxlgxptilc.com]trxlgxptilc[/url] [link=http://kigyqshdvg.com]kigyqshdvg[/link]
  • I thought I'd have to read a book for a divcrseoy like this!
  • I'm not easily imssrpeed. . . but that's impressing me! :) http://rimbiqqx.com [url=http://vlpatfetxm.com]vlpatfetxm[/url] [link=http://qsudfhn.com]qsudfhn[/link]
  • You've imrsesped us all with that posting!
  • gD / 26 Mayıs 2012Bende xboxta oynuyorum. Bu verdiÄŸin örnekler, dediÄŸin gibi konsolda olmaz. Gerçekten çok iyi yapılmış. Gölgeler bile bir garip. Bu yamaları orjinal oyunda kullanabiliyor musunuz? Mesela arkadaşında bu yama yok, aynı dünyaya girebiliyor muazpuu?Cevanlsmak için giriÅŸ yapın

Dodaj komentarz

Redakcja

naszapolska@onet.pl

 

Kontakt

w sprawie administrowania stroną: poczta@ewatylus.pl

Krótko i na temat - Zbigniew Żmigrodzki

Siewcy niepokoju

 

Nasze czasy wyznaczają szczególną rolę dziennikarzom i politykom. I jedni, i drudzy nigdy nie cieszyli się ogólnym uznaniem: wzniecali konflikty i zamieszanie, rozsiewali kłamstwa, wmawiali niestworzone rzeczy. Dzisiaj tak zwani pracownicy mediów w znacznej części służą politykom w podsycaniu wrogości i narzucaniu lewackich poglądów, a zwłaszcza ateizacji; upowszechniają tendencje antyobyczajowe i antymoralne. Istnieją pod tym względem chlubne wyjątki, ale uczciwi dziennikarze i publicyści, tak zresztą, jak i politycy, prześladowani są przez rozpanoszony medialny libertynizm, obrzucani obelgami, eliminowani na różne sposoby. Walka zła z dobrem, jaka toczy się teraz zawzięcie w świecie, znajduje wśród służalczych ludzi mediów użytecznych sojuszników, zdolnych i skłonnych do wszystkiego.

 

***

Dialog, pojednanie, jedność

 

Ustawicznie słyszymy wezwania, aby przystąpić do dialogu i pojednać się, by zapanowała upragniona „jedność”. Są to jednak postulaty nierealne w sytuacji, gdy w świecie toczy się kampania agresywnego ateizmu pod hasłem laicyzacji oraz usunięcia religii i moralności chrześcijańskiej z życia społecznego. Jego przedstawiciele pojmują dialog i pojednanie jako przyjęcie ich przekonań i ustąpienie im pod każdym względem; posługują się kłamstwem, oszczerstwem i pałają nienawiścią. Czy Chrystus jednał się z faryzeuszami albo z kupczącymi w świątyni? Do dialogu nie ma partnerów, słyszy się groźby i obraźliwe wyzwiska, inaczej myślącym zapowiada uwięzienie, udręki, zagładę.. Toczona przez lewactwo wojna ideologiczno – polityczna nie pozostawia miejsca na mówienie o jakiejkolwiek „jedności’. A jeżeli ktoś piętnuje w imieniu Kościoła „swary i spory”, niech powie wyraźnie, kto je wszczyna i kto za nie odpowiada. Inaczej te „szlachetne’’ apele to puste, obłudne mistyfikacje.

 

Polecamy

Społeczeństwo i polityka na Wyspach w opisie korespondentki Elżbiety Królikowskiej-Avis

Społeczeństwo i polityka na Wyspach w opisie korespondentki Elżbiety Królikowskiej-Avis