Komitet Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk zwraca się do organów władzy ustawodawczej i wykonawczej „o pilne podjęcie rzeczywistych działań zmierzających do zakończenia kryzysu praworządności w Polsce”.
„Kryzys ten ma daleko idące skutki społeczne, gospodarcze, finansowe i polityczne. W obliczu zagrożeń i wyzwań stojących obecnie przed Polską, zwłaszcza w związku z agresją Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, jego dalsza eskalacja jest niebezpieczna i nie leży w polskim interesie narodowym” – czytamy w uchwale KNP PAN.
Według PAN źródłem tych naruszeń jest przede wszystkim: naruszająca Konstytucję RP zmiana statusu KRS, ukształtowanie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów w sposób czyniący z tego postępowania instrument politycznego nacisku i szykan, wprowadzenie zmian w Sądzie Najwyższym podważających jego niezależność.
Naukowcy w uchwale domagają się m.in. likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz usunięcia z Sądu Najwyższego osób powołanych z naruszeniem gwarancji niezawisłości przy udziale obecnej KRS.