MRiT: od 17 marca każdy może nabyć wojskowy sprzęt ochronny w celu przekazania go Ukrainie

Karol Kwiatkowski17 marca, 20223 min
Od 17 marca do 17 maja br. każdy może nabyć wojskowy sprzęt ochronny w celu przekazania go Ukrainie. Konieczne jest przy tym uzyskanie potwierdzenia oświadczenia końcowego użytkownika od przedstawicielstwa dyplomatycznego Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej – przekazało w czwartek MRiT.

„Wśród zaopatrzenia znajdują się sprzęty opancerzone lub ochronne, konstrukcje oraz ich elementy składowe (płyty opancerzone, metalowe i niemetalowe), kamizelki kuloodporne, hełmy wojskowe i policyjne, ochraniacze twarzy, kończyn i innych części ciała” – napisano w komunikacie na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Decyzja ma związek z wejściem w życie ustawy z 11 marca br., która zmieniła ustawę z 29 listopada 2000. Ustawa dotyczy obrotu sprzętem wojskowym. Wśród zapisów znajduje się tymczasowe ułatwienie zasad nabywania sprzętu ochronnego na terytorium RP, jego wywozu z terytorium RP oraz tranzytu sprzętu ochronnego na terytorium Ukrainy. Ułatwione zasady nabycia elementów ochronnych będą obowiązywać przez dwa miesiące – od 17 marca do 17 maja.

Zakup elementów umundurowania ochronnego, które zostanie wysłane do Ukrainy, nie wymaga w tym okresie koncesji MSWiA. „Każdy może nabyć sprzęt ochronny” – zaznaczyło MRiT.

„Przed dokonaniem wywozu lub tranzytu sprzętu ochronnego do Ukrainy należy uzyskać oświadczenia końcowego użytkownika potwierdzone przez przedstawicielstwo dyplomatyczne Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz zgłosić ministrowi właściwemu do spraw gospodarki (Minister Rozwoju i Technologii), w formie pisemnej lub w postaci elektronicznej, zamiar dokonania wywozu lub tranzytu na terytorium Ukrainy” – zaznaczyło ministerstwo. (PAP)

autorka: Ewa Nehring

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *