Wagę silnej odpowiedzi na zagrożenie atakami cyfrowymi i destabilizującymi działaniami na wschodzie Europy, na Białorusi i Ukrainie – podkreślił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Słowenii. Chcemy też walczyć z zagrożeniem dezinformacją zarówno w kwestiach historycznych, jak i współczesnych – dodał.
Relacjonował, że rozmawiali z Janszą m.in. o tym, jak ma wyglądać Europa w przyszłości. „Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że Unia Europejska rodziła się w kulturze solidarności, dialogu, wartości chrześcijańskich i w tym kierunku powinna się dalej rozwijać. Jeśli o tym zapomnimy, wspólnocie grozi osłabienie. Musimy bronić kultury europejskiej. Zabezpieczenie zewnętrznych granic uważamy pod tym kątem za fundamentalne, dlatego polityka imigracyjna i azylowa była dziś tematem, który intensywnie przedyskutowaliśmy” – zaznaczył premier.
Innym omawianym tematem – jak poinformował – był „destabilizujący i szkodzący Europie projekt, jakim jest niemiecko-rosyjski gazociąg Nord Stream 2”. „Wzywamy Niemcy do porzucenia tej koncepcji. Apelujemy o solidarność europejską również na poziomie bezpieczeństwa energetycznego” – dodał.
„Niezwykle ważnym słowem jest dziś +odporność+ – ta wewnętrzna i ta zewnętrzna. Do pierwszej podkategorii możemy zaliczyć programy społeczne i rozwojowe, przyciąganie inwestycji oraz wsparcie krajowych Funduszy Odbudowy ze środków Europejskiego Funduszu Odbudowy. Do drugiej – cyberbezpieczeństwo, niewrażliwość na ataki z zewnątrz, silna odpowiedź na zagrożenia atakami cyfrowymi oraz destabilizującymi działaniami na wschodzie Europy, na Białorusi i Ukrainie” – napisał Morawiecki.
„Chcemy również walczyć z zagrożeniem dezinformacją, zarówno tym dotyczącym kwestii historycznych, jak i współczesnych. Nie możemy pozwolić na zwycięstwo kłamstw i manipulacji, jakimi padają państwa i osoby publiczne” – dodał.
Premier wyraził też radość, że wszystkie te kwestie premier Jansa chce uczynić priorytetami słoweńskiej prezydencji. „Dziękuję mu za dzisiejsze spotkanie. Słowenia zawsze może liczyć na Polskę – z wzajemnością. Razem jesteśmy silniejsi” – zapewnił.(PAP)
autorka: Aleksandra Rebelińska