PolskaMorawiecki: chcemy walczyć z zagrożeniem dezinformacją

Magdalena Targańska22 kwietnia, 20214 min

Wagę silnej odpowiedzi na zagrożenie atakami cyfrowymi i destabilizującymi działaniami na wschodzie Europy, na Białorusi i Ukrainie – podkreślił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Słowenii. Chcemy też walczyć z zagrożeniem dezinformacją zarówno w kwestiach historycznych, jak i współczesnych – dodał.

Premier podkreślił we wpisie na Facebooku, opublikowanym po spotkaniu z szefem słoweńskiego rządu Janezem Janszą, że Polska ma grono wypróbowanych sojuszników, a Słowenia jest jednym z nich. „Dobrze jest mieć takiego przyjaciela, jak Premier Janez Jansza, który przyjechał dziś do Polski, by rozmawiać o priorytetach zbliżającej się prezydencji Słowenii w Radzie Unii Europejskiej” – napisał Morawiecki.

Relacjonował, że rozmawiali z Janszą m.in. o tym, jak ma wyglądać Europa w przyszłości. „Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że Unia Europejska rodziła się w kulturze solidarności, dialogu, wartości chrześcijańskich i w tym kierunku powinna się dalej rozwijać. Jeśli o tym zapomnimy, wspólnocie grozi osłabienie. Musimy bronić kultury europejskiej. Zabezpieczenie zewnętrznych granic uważamy pod tym kątem za fundamentalne, dlatego polityka imigracyjna i azylowa była dziś tematem, który intensywnie przedyskutowaliśmy” – zaznaczył premier.

Innym omawianym tematem – jak poinformował – był „destabilizujący i szkodzący Europie projekt, jakim jest niemiecko-rosyjski gazociąg Nord Stream 2”. „Wzywamy Niemcy do porzucenia tej koncepcji. Apelujemy o solidarność europejską również na poziomie bezpieczeństwa energetycznego” – dodał.

„Niezwykle ważnym słowem jest dziś +odporność+ – ta wewnętrzna i ta zewnętrzna. Do pierwszej podkategorii możemy zaliczyć programy społeczne i rozwojowe, przyciąganie inwestycji oraz wsparcie krajowych Funduszy Odbudowy ze środków Europejskiego Funduszu Odbudowy. Do drugiej – cyberbezpieczeństwo, niewrażliwość na ataki z zewnątrz, silna odpowiedź na zagrożenia atakami cyfrowymi oraz destabilizującymi działaniami na wschodzie Europy, na Białorusi i Ukrainie” – napisał Morawiecki.

„Chcemy również walczyć z zagrożeniem dezinformacją, zarówno tym dotyczącym kwestii historycznych, jak i współczesnych. Nie możemy pozwolić na zwycięstwo kłamstw i manipulacji, jakimi padają państwa i osoby publiczne” – dodał.

Premier wyraził też radość, że wszystkie te kwestie premier Jansa chce uczynić priorytetami słoweńskiej prezydencji. „Dziękuję mu za dzisiejsze spotkanie. Słowenia zawsze może liczyć na Polskę – z wzajemnością. Razem jesteśmy silniejsi” – zapewnił.(PAP)

 

autorka: Aleksandra Rebelińska

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

12 − 4 =