GospodarkaZagranicaMinimalna cena węgla coraz bliżej

Karol Kwiatkowski22 kwietnia, 20212 min

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa powiedziała w czwartek, podczas wirtualnej konferencji klimatycznej, że należy ustalić minimalną cenę węgla, by ograniczyć ocieplenie klimatu, a kraje G20 powinny to zrobić jako pierwsze.

Georgiewa zaapelowała do państw G20, by ustaliły międzynarodową minimalną cenę surowca, co pozwoli na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w największych gospodarkach świata.

Globalna cena węgla obecnie wynosi średnio tylko 2 dol. za tonę, aby osiągnąć cele klimatyczne, zadeklarowane na szczycie na przykład przez USA, należy sprawić, że do 2030 roku sięgnie ona 75 dol. za tonę – dodała.

Szefowa MFW podkreśliła, że zmiany klimatyczne stanowią bardzo poważne zagrożenie dla światowej gospodarki, ale jej transformacja i oparcie na alternatywnych źródłach energii może stać się „niezwykłą okazją do przełomowych inwestycji i tworzenia zielonych miejsc pracy”.

Międzynarodowa minimalna cena węgla powinna być kształtowana w taki sposób, by uwzględnić uwarunkowania krajów rozwijających się, a należy ją wdrażać poprzez podatek węglowy, system handlu węglem i inne sposoby – dodała Georgiewa.

Podczas wirtualnego szczytu klimatycznego wypowiadał się też prezydent Francji Emmanuel Macron, który również ocenił, że bez ustalenia minimalnych cen węgla nie da się przeprowadzić transformacji energetycznej. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziewiętnaście − piętnaście =