Sejmowe komisje infrastruktury i samorządu terytorialnego zajmą się poprawkami zgłoszonymi we wtorek podczas drugiego czytaniu tzw. pakietu mieszkaniowego. Poprawki zgłosiły kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.
Proponowane rozwiązania m.in. umożliwią uzyskanie wynajmowanego lokalu na własność, a samorządy mają dostać więcej pieniędzy na budowę mieszkań dla osób o mniej zasobnych portfelach.
Dla podmiotów budownictwa społecznego – obecnych TBS – wprowadza się nową nazwę – Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM).
Pakiet przewiduje, że gminy, które będą partycypować w budowach mieszkań o niskim czynszu poprzez SIM będą mogły dostać wyższe dofinansowanie z BGK – nie 20, ale do 35 proc. kosztów inwestycji.
Projekt postuluje utworzenie rządowego funduszu rozwoju mieszkalnictwa, zasilonego 1,5 mld zł z działającego już funduszu przeciwdziałania COVID-19.
W przypadku wyższej partycypacji lokatora w kosztach budowy lokalu przez SIM, będzie możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności.
Projekt przewiduje też np. elastyczne zasady czynszów w przypadku inwestowania przez TBS w OZE, termomodernizację, itd., dopłaty do czynszów, np. dla osób bez zdolności czynszowej, wsparcie remontów i wzrost nakładów na nie, ujednolicenie kosztów kwalifikowanych.
Daje też możliwość zakładania spółek celowych z udziałem samorządów oraz Krajowego Zasobu Mieszkaniowego, które na gruntach wniesionych przez KZM będą budowały mieszkania dofinansowane ze środków publicznych.
(PAP)