Tzw. pakiet mieszkaniowy wraca do komisji

Magdalena Targańska27 października, 20203 min

Sejmowe komisje infrastruktury i samorządu terytorialnego zajmą się poprawkami zgłoszonymi we wtorek podczas drugiego czytaniu tzw. pakietu mieszkaniowego. Poprawki zgłosiły kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, tzw. społeczna część pakietu mieszkaniowego, został opracowany w ówczesnym Ministerstwie Rozwoju.

Proponowane rozwiązania m.in. umożliwią uzyskanie wynajmowanego lokalu na własność, a samorządy mają dostać więcej pieniędzy na budowę mieszkań dla osób o mniej zasobnych portfelach.

Dla podmiotów budownictwa społecznego – obecnych TBS – wprowadza się nową nazwę – Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM).

Pakiet przewiduje, że gminy, które będą partycypować w budowach mieszkań o niskim czynszu poprzez SIM będą mogły dostać wyższe dofinansowanie z BGK – nie 20, ale do 35 proc. kosztów inwestycji.

Projekt postuluje utworzenie rządowego funduszu rozwoju mieszkalnictwa, zasilonego 1,5 mld zł z działającego już funduszu przeciwdziałania COVID-19.

W przypadku wyższej partycypacji lokatora w kosztach budowy lokalu przez SIM, będzie możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności.

Projekt przewiduje też np. elastyczne zasady czynszów w przypadku inwestowania przez TBS w OZE, termomodernizację, itd., dopłaty do czynszów, np. dla osób bez zdolności czynszowej, wsparcie remontów i wzrost nakładów na nie, ujednolicenie kosztów kwalifikowanych.

Daje też możliwość zakładania spółek celowych z udziałem samorządów oraz Krajowego Zasobu Mieszkaniowego, które na gruntach wniesionych przez KZM będą budowały mieszkania dofinansowane ze środków publicznych.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk