Ćwik o próbach odwołania Ambasadora RP przy NATO: To działania w poprzek konstytucji

Magdalena Targańska24 maja, 20243 min

– To działania, które idą w poprzek konstytucji – mówił Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik w telewizji wpolsce.pl, komentując próby odwołania wbrew woli Prezydenta RP Ambasadora przy NATO.

Minister zauważył, że obecnie rządząca koalicja „chce sprowadzić Prezydenta do roli takiej osoby, która zgadza się na wszystkie pomysły obecnego obozu rządowego i podpisuje wszystkie projekty, które do Prezydenta trafiają, choć prawdę mówiąc nie trafia ich dużo, bo nie mamy jakoś szeroko rozwiniętej legislacji w Sejmie”.

– Zamiast tego pojawiają się działania, które idą w poprzek konstytucji, w poprzek zapisom polskiego prawa, łamią dobre obyczaje – mówił Piotr Ćwik.– Prezydent Andrzej Duda od chwili zaprzysiężenia nowego rządu deklarował bardzo wyraźnie, że działając w warunkach kohabitacji wyjmujemy ze sporu politycznego pewne obszary. Niewątpliwie tym obszarem jest kwestia bezpieczeństwa – podkreślił.

Zastępca Szefa KPRP przypomniał, że za 1,5 miesiąca odbędzie się w Waszyngtonie ważny Szczyt NATO z udziałem Prezydenta RP, w tej chwili trwają intensywne rozmowy i przygotowania do tego wydarzenia, przygotowywane są kluczowe dokumenty. – Prezydent chciałby, aby te przygotowania były realizowane z ambasadorem, z którym współpracuje na bieżąco – wyjaśnił. Zwrócił uwagę, że Prezydent RP jest jednocześnie Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych.

Jak dodał, nie pojawiają się też żadne merytoryczne zarzuty pod adresem ambasadora Szatkowskiego.

– Proszę też zwrócić uwagę na gest, jaki wykonał wcześniej Prezydent w stronę Premiera w sprawie Ambasadora Polski przy UE. Kontakty z UE to domena premiera i rządu, więc gdy Premier zaproponował wymianę tego ambasadora, Prezydent się na to zgodził – mówił Minister Ćwik. – Tymczasem teraz obserwujemy działania, które chciałyby sprowadzić Prezydenta do roli osoby, która bezwiednie podpisuje wszystkie decyzje. Prezydent się na to nie zgadza.

Minister powtórzył, że zgodnie z konstytucją to Prezydent RP powołuje i odwołuje Ambasadorów RP.

Źródło: prezydent.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk