Aktywistka zatrzymana za kierowanie gangiem przemytników migrantów

Karol Kwiatkowski15 września, 202314 min

Aktywistce, która działała na rzecz trafiających do Polski cudzoziemców, zarzuca się, że kierowała grupą mającą za pieniądze pomagać imigrantom nielegalnie przekraczać granicę – informuje RMF FM.

Funkcjonariusze Straży Granicznej i policji zatrzymali 48-letnią Ewę M. podejrzaną o kierowanie gangiem, który przemycał nielegalnych migrantów z Białorusi do Polski. Kobieta, która podaje się za aktywistkę, usłyszała już zarzuty i decyzją sądu trafiła do aresztu. Poręczyli za nią m.in. posłowie Koalicji Obywatelskiej Tomasz Olichwer i Tomasz Aniśko oraz była zastępczyni RPO Hanna Machińska.

Zdaniem śledczych Ewa M. była szefową grupy, która od początku minionego roku najpierw przewoziła cudzoziemców do Polski, a później pomagać im miała w transporcie na zachód Europy. Z usług tych skorzystać miało co najmniej 13 osób. Byli to głównie obywatele Indii oraz Egiptu.

Migrant za przemyt do Polski musiał zapłacić ok. 5 tys. euro. Stawka wzrastała dwukrotnie, jeśli krajem docelowym miała być np. Wielka Brytania.

Zatrzymana 48-latka została doprowadzona do Prokuratury Rejonowej w Garwolinie, gdzie prokurator przedstawił jej zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą działającą na terytorium RP, która miała na celu organizowanie innym osobom wbrew przepisom przekraczanie granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Decyzją Sądu Rejonowego w Garwolinie wobec kobiety zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Czterech członków grupy przestępczej zatrzymanych w czerwcu pozostaje tymczasowo aresztowanych, wobec piątego z nich zastosowany został dozór policji.

Za Ewę M., która uważa się za aktywistkę pomagającą migrantom, poręczyli w sądzie posłowie Koalicji Obywatelskiej Tomasz Olichwer i Tomasz Aniśko, a także była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich Hanna Machińska. 

– Za przemytniczkę nielegalnych migrantów z Białorusi do Niemiec poręczyli w sądzie posłowie Olichwier i Aniśko oraz Hanna Machińska. Zastanawiające jest, jakie mieli przesłanki, by to zrobić – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • PI Grembowicz

    15 września, 2023 at 7:31 pm

    KK plus KS!
    Jest wojna.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk