Biskupi w Boże Ciało mówili o jedności, przebaczaniu i trwaniu w wierze

Karol Kwiatkowski9 czerwca, 20235 min

O potrzebie przebaczenia, jedności i zwracania uwagi na Pana Boga każdego dnia mówili polscy biskupi podczas homilii wygłaszanych w trakcie procesji eucharystycznych w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

„Kościół służy jedności osoby, małżeństwa, Kościoła, narodu oraz jedności między narodami” – mówił podczas procesji Bożego Ciała w Poznaniu abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. „Człowiek – jako osoba ludzka – jest uduchowionym ciałem a zarazem wcielonym duchem. Człowiek staje się naprawdę sobą, kiedy ciało i dusza odnajdują się w wewnętrznej jedności” – podkreślał abp Gądecki.

Abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego KEP, metropolita krakowski zwrócił uwagę na potrzebę trwania przy Chrystusie. „Trzeba wracać do Jego błogosławionej obecności, która dzisiaj w uroczystość Bożego Ciała staje się tak bardzo widoczna na ulicach, placach i ścieżkach całej naszej ojczyzny” – mówił.

„Eucharystia tworzy Kościół, buduje Kościół. Tu naprawdę możemy być i jesteśmy jedno. Wszystko więc, co się temu sprzeciwia, co jest przeciw jedności nas wszystkich, jest sprzeczne z Eucharystią” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas centralnej procesji Bożego Ciała w Gnieźnie.

„Kościół jest potrzebny współczesnemu światu, jako głoszący ewangeliczne prawo miłości, sprawiedliwości i pokoju wszystkim ochrzczonym i ludziom dobrej woli” – powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski w homilii centralnej procesji eucharystycznej w Warszawie.

„Kult Eucharystii nie polega tylko na spożywaniu chleba – nawet tego szczególnego Chleba jakim Ona jest! Kult Eucharystii polega na pożywaniu tego wszystkiego, co pochodzi z ust Pana. Może dlatego w święcie Bożego Ciała jest tyle Słowa Bożego. Choć nasza uwaga koncentruje się na konsekrowanym Chlebie, ale odkrywamy w ten sposób logikę Bożego objawienia. Boże Słowo staje się Ciałem, a Ciało staje się Chlebem do spożycia. Dlatego nie możemy spożywać tego Ciała inaczej, jak także skupiając się na Słowie, którym Ono jest! Spożywając Chleb chcemy żyć słowem, które Pan nam daje” – mówił w homilii abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

„Uroczystość Bożego Ciała ma wymiar społeczny, jest świadectwem wiary, ale także, a może przede wszystkim, uświadomieniem sobie, że Bóg jest ze mną w normalnych, ludzkich, codziennych drogach mojego życia. Bóg jest tam, gdzie ja żyję, gdzie biegnę na autobus czy do pociągu, na tych samych ulicach, na których idę do chorej matki albo spotkać się z ukochaną. Tam, gdzie spotykam sąsiada, bądź tylko tych znanych z widzenia, których twarze skrywają tajemnicę ich wewnętrznego życia” – mówił bp Jacek Grzybowski w homilii przy czwartym ołtarzu podczas procesji Bożego Ciała z Katedry Warszawsko-Praskiej do Konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku.

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk