Grzegorz Schetyna: Wyobrażam sobie dobre relacje rządu opozycji z Andrzejem Dudą

Magdalena Targańska25 maja, 20234 min

Wtorkowym gościem RadiaZET był Grzegorz Schetyna. Gość Bogdana Rymanowskiego pytany był m.in. o relację opozycji z Andrzejem Dudą, wojnę na Ukrainie oraz relokację uchodźców.

– Wyobrażam sobie dobre relacje, jeśli znajdziemy pole przestrzeni do współpracy, jak widzę wystąpienia i wizytę w Londynie prezydenta, jego oczekiwania i plany na czas po prezydenturze – mówi Grzegorz Schetyna, pytany w internetowej części programu „Gość Radia ZET” o to, czy wyobraża sobie dobre relacje rządu opozycji z prezydentem Andrzejem Dudą.

– Oczekiwałbym od prezydenta Dudy szacunku dla werdyktów demokracji i współpracy z przyszłym, demokratycznie wybranym rządem – dodaje polityk PO.

Schetyna: Prezydent powinien powiedzieć, że tego nie podpisze

Pytany o komisję ds. zbadania rosyjskich wpływów, gość Bogdana Rymanowskiego odpowiada, że „prezydent powinien powiedzieć, że tego nie podpisze i to powinna być jego twarda deklaracja”.

– Jeśli wziąłby udział w politycznej hucpie, budowaniu nagonki na Tuska, Pawlaka, polityków opozycji, próbę eliminowania opozycji, to jest to bardzo poważny sygnał, w jaki sposób traktujemy parlamentarną demokrację – komentuje Grzegorz Schetyna.

Ukraina? „Trzeba robić dużo więcej, niż robimy”

Były szef polskiej dyplomacji uważa, że Polska ws. Ukrainy powinna „robić dużo więcej, niż robimy”. W jakim obszarze?

– Kwestia rozmów w sprawie umowy stowarzyszeniowej, partnerstwo wschodnie, otwieranie Ukrainie drogi do Brukseli. Droga musi wieść przez Warszawę, do NATO też – komentuje były minister spraw zagranicznych. Ponadto, zdaniem Schetyny, musimy być „w pierwszej linii”, strategicznym partnerem Ukrainy.

Schetyna o relokacji uchodźców: Nie będzie takiego mechanizmu

Komisja Europejska o obowiązkowej relokacji uchodźców i 22 tys. euro za nieprzyjętego migranta?

– Jestem zdumiony. Musimy być dziś potraktowani jako eksperci w kwestiach migracji, jak te problemy rozwiązywać. To niemożliwe, żeby takie stanowisko KE było bez stanowiska polskiego rządu – uważa Gość Radia ZET. Schetyna dodaje, że nie wyobraża sobie tego. – Nie będzie takiego mechanizmu – mówi polityk.

Żródło: radiozet.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk