Finlandia wstąpiła do NATO

Magdalena Targańska4 kwietnia, 20233 min

Finlandia została 31. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Do wymiany niezbędnych dokumentów doszło między ministrem spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto i sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem w kwaterze głównej NATO w Brukseli. Przed kwaterą główną NATO w Brukseli na maszt została wciągnięta flaga Finlandii – podaje Polska Agencja Prasowa.

„Mam ogromną przyjemność złożyć na ręce sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena dokument przystąpienia Finlandii do NATO” – powiedział Pekka Haavisto.

„Otrzymawszy dokument akcesyjny możemy ogłosić, że Finlandia stała się 31. członkiem Paktu Północnoatlantyckiego” – oświadczył sekretarz stanu USA.

„To historyczny dzień. Witamy Finlandię jako najnowszego członka naszego sojuszu. 31 flag powiewa razem, jako symbol naszej jedności i solidarności” Jestem dumny, że mogę powitać Finlandię jako członka naszego Sojuszu, a w przyszłości mamy nadzieję powitać też Szwecję” – oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

„To historyczny dzień. (…) Kusi mnie, żeby powiedzieć, że to jest jedyna rzecz, którą zawdzięczamy Putinowi. Osiągnął dokładnie odwrotność tego, do czego – jak sam deklarował – zmierzał. Rosyjska agresja powoduje, że wiele krajów dochodzi do wniosku, że muszą robić więcej na rzecz obronności. Po to, by być w stanie odeprzeć możliwą rosyjską agresję” – powiedział Blinken.

„Finlandia będzie bezpieczniejsza, a NATO silniejsze. Dokładnie tego samego dnia – 4 kwietnia 1949 roku – został podpisany Traktat waszyngtoński. Trudno sobie wyobrazić lepszy sposób na świętowanie naszego jubileuszu, niż przyjęcie Finlandii, jako pełnoprawnego członka do Sojuszu” – powiedział Stoltenberg i zaznaczył, że Finlandia dostanie „żelazne gwarancje bezpieczeństwa” co wynika z art. 5.

„Cieszę się i jestem dumny, że będę mógł powitać Finlandię w NATO; kilka lat temu nie do pomyślenia było, że ten kraj przystąpi do Sojuszu” – dodał.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

 

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk