Szef Gabinetu Prezydenta o myśliwcach dla Ukrainy

Magdalena Targańska16 marca, 20233 min

Prezydent Andrzej Duda działa na rzecz przekazania Ukrainie myśliwców MiG–29 – powiedział w czwartek Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot. Zapewnił, że wszystko czynione jest bardzo odpowiedzialnie i po wnikliwych analizach.

W minioną środę Prezydent Andrzej Duda zadeklarował w wywiadzie dla CNN gotowość do przekazania Ukrainie myśliwców MiG–29. – Jesteśmy gotowi, by dostarczyć te samoloty, i jestem pewien, że Ukraina byłaby gotowa, by natychmiast ich użyć – powiedział Prezydent.O tę inicjatywę był pytany w Polskim Radiu 24 Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot. Prezydencki minister podkreślił, że Andrzej Duda „popiera i działa w kierunku udzielenia Ukrainie tego dodatkowego wsparcia”. Przypomniał przy tym, że Polska udziela Ukrainie takiej pomocy, jakiej może udzielić.

– Jeśli chodzi o czołgi postsowieckie – mogliśmy ich przekazać istotną liczbę, jeśli chodzi o czołgi marki Leopard – tutaj już Polska musiała każdy czołg liczyć i wyszło kilkanaście sztuk, a jeśli chodzi o samoloty MiG – możemy przekazać jeszcze mniej – powiedział. – To wszystko jest robione bardzo odpowiedzialnie i po wnikliwych analizach – zapewnił.

Dopytywany, czy wszystkie decyzje w tej sprawie konsultowane są z Prezydentem, Paweł Szrot odparł: „Trudno powiedzieć o konsultowaniu, to jest wspólny proces decyzyjny”. – Inicjatywa często jest po stronie Prezydenta. Jest on tutaj osobą wiodącą – jeżeli chodzi o politykę wsparcia dla Ukrainy, walczącej o wolność i swoją, i całej Europy – oświadczył. (PAP)

Źródło: prezydent.gov.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk