Prezydenci Polski i Czech o skutkach agresji na Ukrainę i relacjach dwustronnych

Karol Kwiatkowski16 marca, 20234 min

O skutkach agresji Rosji na Ukrainę oraz dwustronnych relacjach rozmawiali w czwartek w Warszawie Prezydent RP Andrzej Duda i zaprzysiężony 9 marca br. na Prezydenta Republiki Czeskiej Petr Pavel.

– Mam nadzieję, że będziemy blisko współpracowali, budując jak najlepsze relacje polsko–czeskie, także w formatach NATO, Unii Europejskiej, Inicjatywy Trójmorza i Bukaresztańskiej Dziewiątki – podkreślił Andrzej Duda podczas wspólnego spotkania przywódców z dziennikarzami.

Jak dodał, strona polska ogromnie docenia fakt, że Warszawa jest drugą – po Bratysławie – stolicą, w której Petr Pavel składa wizytę. – To dla nas ważny znak kierunku w budowaniu dobrosąsiedzkich relacji. Jesteśmy dumni, że wybrał Pan Warszawę tydzień po zaprzysiężeniu – podkreślił Prezydent RP.

Jak przekazał, dzisiejsze rozmowy dotyczyły m.in. bezpieczeństwa militarnego regionu, w tym konieczności wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w kontekście wojny na Ukrainie oraz wspólnego stanowiska w tej kwestii w związku ze zbliżającym się szczytem NATO w Wilnie. Omówiono też kolejne etapy pomocy dla Ukrainy w związku z rosyjską inwazją.

– Polska i Republika Czeska są w absolutnej awangardzie, jeśli chodzi o humanitarne i militarne wsparcie dla Ukrainy. Polityka wsparcia dla Ukrainy jest tu bardzo zdecydowana – zaznaczył Andrzej Duda.

Rozmawiano również o bezpieczeństwie energetycznym m.in. w perspektywie rozwoju sieci gazowej i możliwości zapewnienia w przyszłości dostaw z polskich gazoportów do Republiki Czeskiej.

Rozmowy dotyczyły też współpracy regionów przygranicznych, m.in. w zakresie turystyki i komunikacji drogowej, a także perspektyw rozwoju szybkich połączeń kolejowych między Polską a Czechami.

Parę Prezydencką Republiki Czeskiej Petra Pavla i Evę Pavlovą, którzy składają w Warszawie dwudniową wizytę, powitali przed południem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie Andrzej Duda i Agata Kornhauser–Duda.

Następnie Prezydenci prowadzili rozmowy w wąskim gronie, potem udali się na rozmowy delegacji. W rozmowach delegacji wzięli udział m.in. Szef KPRP Grażyna Ignaczak–Bandych oraz szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

To już drugie spotkanie Andrzeja Dudy i Petra Pavla – w lutym przywódcy Polski i Czech rozmawiali na marginesie 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Źródło: Prezydent.pl

Foto: Grzegorz Jakubowski/ KPRP

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk