P. Szrot: Samoloty dla Ukrainy tylko w ramach bardzo szerokiej koalicji

Magdalena Targańska25 lutego, 20233 min

– Jeśli w ogóle o tym myśleć, to tylko w ramach szerokiej koalicji; nie zadeklaruję teraz, czy Polska w ogóle ma możliwości bez osłabienia swojego potencjału przekazać jakikolwiek samolot – powiedział w wywiadzie dla i.pl Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot pytany, czy Polska przekaże Ukrainie samoloty.

– Rozumiemy i szanujemy presję, którą Ukraina wywiera – dodał. – Zresztą, mają takie doświadczenia czasu wojny, że najpierw zaczynali wywierać presję, prosili o konkretne sprzęty. Świat początkowo wskazywał, że to eskalacyjne, że nie należy tego robić. Potem – koniec końców – otrzymywali ten sprzęt, o który apelowali.

Podkreślił, iż Prezydent Andrzej Duda zawsze przypomina, że „w przeciwieństwie do innych urządzeń, jak np. czołgi produkcji sowieckiej, Polska ma niespecjalnie możliwości, żeby samolotami szafować”.

– Każdy samolot trzeba liczyć. Czołgów postsowieckich mieliśmy dużo. W perspektywie przyspieszonych dostaw najnowocześniejszego sprzętu mogliśmy sobie pozwolić na przekazanie Ukrainie ich istotnej ilości. Czołgi Leopard już musieliśmy liczyć co do sztuki. Ukrainie przekażemy kilkanaście, co w połączeniu z innymi krajami, które to zadeklarowały, pokazało sporą liczbę – zaznaczył Paweł Szrot.

Zwrócił uwagę, że w przypadku samolotów F–16 jest sytuacja jeszcze bardziej skomplikowana. – Jeśli w ogóle o tym myśleć, to tylko w ramach bardzo szerokiej koalicji. Nie zadeklaruję teraz, czy Polska w ogóle ma możliwości bez osłabiania swojego potencjału obronnego przekazać jakikolwiek samolot – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP. (PAP)

Źródło: Polska Agencja Prasowa/prezydent.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk