Ziobro do premiera: Proszę wstrzymać prace nad zmianą ustawy o Sądzie Najwyższym

Karol Kwiatkowski8 lutego, 20233 min

– Wskazywaliśmy, że uleganie szantażystom będzie tylko eskalować szantaż. Tak właśnie się dzieje. Dlatego chcemy zaapelować do Pana Premiera, aby zdecydował się wstrzymać prace nad zmianą ustawy o Sądzie Najwyższym – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro w środę podczas konferencji w Ministerstwie Sprawiedliwości.

– Ta ustawa będzie dezorganizować polskie sądownictwo i prowadzić do chaosu. W sposób jawny narusza polską konstytucję i ogranicza polską suwerenność. To ostatni moment, aby skutecznie zablokować logikę szantażu, którą wobec Polski kieruje się Komisja Europejska – zaznaczył Zbigniew Ziobro.

Minister przywołał niedawny list unijnego komisarza Didiera Reyndersa do szefów europejskich stowarzyszeń sędziowskich. Z listu jasno wynika, że Komisja Europejska nie ma zamiaru przekazywać Polsce środków z KPO po uchwaleniu przez Sejm kolejnych zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Dochodzi natomiast do eskalacji żądań.

– Nie wystarczy już uchwalić zmiany w obszarze sądownictwa, których życzy sobie Komisja Europejska. Warunkiem kolejnych wypłat środków unijnych mają być zmiany gwarantujące, wedle Komisji, realizację Karty Praw Podstawowych. Tak jak wyobraża to sobie Komisja – mówił Zbigniew Ziobro.

Wiceminister Sebastian Kaleta przypomniał, że w ubiegłym roku Prezydent Andrzej Duda przedstawił swoją propozycję kompromisu z Unią Europejską. Nie powstrzymało to jednak unijnych komisarzy przed kolejnymi żądaniami.

– Pan Prezydent Andrzej Duda został oszukany przez Ursulę von der Leyen i jej komisarzy, którzy poniżają nasz ustrój i suwerenność. Od lat przestrzegaliśmy, że negocjacje z Komisją Europejską to ślepy zaułek, ponieważ Komisja każde porozumienie dotychczas łamała – pokreślił Sebastian Kaleta.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk