Niemcy/ Dom aukcyjny wstrzymuje sprzedaż obrazu Kandinsky’ego

Karol Kwiatkowski2 grudnia, 202212 min

Dom aukcyjny Grisebach skontaktował się ze sprzedającymi oraz kupującymi i dołoży wszelkich starań, aby przeprowadzić dodatkową kontrolę sądową w celu uzyskania wiążących wyjaśnień. Do tego czasu dalsza realizacja tej transakcji przez Grisebach zostanie wstrzymana – poinformowała rzeczniczka domu aukcyjnego Sarah Buschor, cytowana przez Deutsche Welle.

O decyzji berlińskiego domu aukcyjnego ws. skradzionego w Polsce obrazu informuje w piątek Deutsche Welle. Jak czytamy, Grisebach „zapowiada dodatkowe sprawdzenie sądowe transakcji i do tego czasu wstrzymał jej przeprowadzenie”.

Przedstawicielka Grisebach przyznała ponadto, iż informację o „możliwej kradzieży z polskiego muzeum” dom aukcyjny otrzymał od polskiego resortu kultury. Zapewniła, że „powiadomienie to zostało natychmiast potraktowane jako okazja do wszczęcia przeglądu prawnego”. – Doprowadziło ono do jednoznacznego wyniku, że nie było żadnych zastrzeżeń prawnych do licytacji – dodała rzeczniczka.

Przypomnijmy, że wystawiona na sprzedaż przez dom aukcyjny Grisebach akwarela Wassilego Kandinskiego, skradziona w 1984 roku z Muzeum Narodowego w Warszawie, została sprzedana w czwartek w Berlinie za kwotę 310 tys. euro.

O tym zdarzeniu pisaliśmy obszernie tutaj.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Paweł Kopeć

    3 grudnia, 2022 at 12:21 pm

    Strach strach strach; utrata twarzy reputacji honoru… Niemce/UE.
    Jak Ruś/Rosja/Rosjanie/Putin/ZSRR/Stalin/Lenin…

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk