Rada ds. Młodzieży: O depresji trzeba rozmawiać

Magdalena Targańska2 grudnia, 202218 min

Depresja może dotknąć każdego z nas. Bez względu na miejsce zamieszkania, wykształcenie, wiek; Trzeba o tym rozmawiać, trzeba to sygnalizować – podkreślał po posiedzeniu Rady ds. Młodzieży Doradca Prezydenta RP Łukasz Rzepecki.

W Belwederze spotkali się dziś eksperci Rady ds Młodzieży. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Piotr Mazurek – Sekretarz Stanu w KPRP, Pełnomocnik Rządu ds. polityki młodzieżowej, Mikołaj Pawlak – Rzecznik Praw Dziecka, Bartłomiej Chmielowiec – Rzecznik Praw Pacjenta oraz przedstawiciele fundacji „Wypłyń na Głębię”.

– Dzisiaj poruszaliśmy bardzo ważny temat. Temat wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego dla młodzieży: jak systemowo wspierać młodzież w Polsce – powiedział po zakończeniu posiedzenia Łukasz Rzepecki.

– Od 2020 roku, kiedy pojawiła się pandemia COVID–19, docierają do nas negatywne informacje, a od 24 lutego br., kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, te negatywne informacje się spotęgowały i to też ma duży wpływ na to, że młodzież w Polsce otrzymuje dużo negatywnych informacji – mówił.

– Trzeba rozmawiać, trzeba sygnalizować trzeba mówić o tym problemie. Depresja może dotknąć każdego z nas. Bez względu na miejsce zamieszkania, wykształcenie, wiek czy bez względu na to, czy chodzimy do szkoły w mniejszej miejscowości czy większej – podkreślił.

Doradca Rzepecki zaapelował do wszystkich młodych ludzi w Polsce, aby nie bali się mówić o problemach psychicznych. – Korzystajcie z pomocy specjalistów, czy to w szkołach czy prywatnie – bo najważniejsze jest to, żeby o tym mówić, żeby o tym alarmować i żeby na to reagować – podsumował.

– Rada ds. Młodzieży debatowała dzisiaj na istotne dla dzieci i młodzieży tematy – powiedział Mikołaj Pawlak.

– Z perspektywy Rzecznika Praw Dziecka przedstawiłem te problemy i te zagadnienia, które dotyczą zdrowia psychicznego dotyczące reformy trójstopniowego podziału pomocy dzieciom i młodzieży w zakresie psychiatrii i problemów psychologicznych. Zaprezentowałem również działalność dziecięcego telefonu zaufania (800 12 12 12), zagadnień, z jakimi do nas dzwonią czy też piszą młodzi ludzie, począwszy od przyczyn depresji, różnego rodzaju stanów depresyjnych czy też prób samobójczych. Ale jednocześnie, poza tymi trudnymi sprawami, zaprezentowaliśmy raport o jakości życia dzieci w Polsce. (…) Zaprezentowaliśmy te wyniki pozytywne, które wskazują, że nasza młodzież widzi w rodzinie i szkole ostoje pomocy i wrażliwości – przekazał.

Obecny na posiedzeniu Bartłomiej Chmielowiec podkreślał, że temat wsparcia dzieci i młodzieży w związku ze zdrowiem psychicznym jest niezmiernie ważny.

– Jest to temat, który jest przedmiotem dyskusji, ale też i troski. Dyskusja dzisiaj była bardzo owocna. Wiele ważnych kwestii i zagadnień zostało poruszonych. Doszliśmy do konkluzji, że istnieje duża potrzeba edukacji w zakresie zdrowia psychicznego. Edukacji zarówno dzieci i młodzieży, jak i rodziców – przekazał.

Psycholog społeczna, reprezentantka fundacji Sempre a Frent, Aleksandra Kulik zwróciła uwagę, że zdrowie psychiczne to szereg różnych elementów.

– Zdrowie psychiczne to nie jest to, że ktoś tylko i wyłącznie nie ma zaburzeń zdiagnozowanych, to jest szereg różnych innych kwestii – zaznaczyła.

– Dbając o zdrowie psychiczne musimy dbać o to, aby młodzi ludzie mogli się wysypiać, dbać o to, żeby nie doświadczali ogromnej liczby stresu, dbać, żeby ta przemoc rówieśnicza się nie wydarzała ani każda inna. To jest naprawdę szereg elementów, o których musimy edukować i dbać o profilaktykę – podsumowała.

Jak podkreślała przewodnicząca Rady Dzieci i Młodzieży przy ministrze edukacji Aleksandra Horoszko, młodzi ludzie potrzebują mówić o swoich problemach, ale przede wszystkim potrzebują być wysłuchani.

– Warto podkreślić, że takie choroby, jak depresja to nie jest moda. To jest powód do tego, żebyśmy my – osoby starsze – się w to zaangażowali – wskazała.

– Myślę, że po tych pięknych słowach, że zdrowie psychiczne jest dla nas ważne, przyszedł czas na konkretne działania. Wspólne działania na rzecz wspólnego dobra, jakim jest edukacja w zakresie zdrowia psychicznego młodzieży, ale także pokazywanie młodym ludziom, że ich problemy są istotne. (…) Powinniśmy nauczyć się rozmawiać o naszych problemach, nazywać swoje emocje i zdecydowanie polska szkoła wymaga tego, żebyśmy my młodzi chcieli ją zmieniać i myślę, że to jest nasz cel, jako młodych, żeby pokazywać, że o zdrowiu psychicznym można mówić bez wstydu. Terapia jest to coś normalnego. Każdy z nas powinien móc prosić o pomoc i przede wszystkim ją otrzymać – podsumowała. (PAP)

Źródło: prezydent.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

Leave a Reply

Koszyk