Żołnierze kontynuują budowę tymczasowej zapory na granicy z Rosją

Magdalena Targańska8 listopada, 202215 min

Około 2 kilometry tymczasowej zapory składającej się z trzech rzędów drutu ostrzowego zbudowano już na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Zapora ma wysokość 2,5 metra i szerokości 3 metrów.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Warmińsko-mazurskiego Oddziału Straży Granicznej Mirosława Aleksandrowicz, żołnierze budują zaporę, na razie w dwóch miejscach. Od Wisztyńca w kierunku Dubeninek oraz od Dubeninek w kierunku Gołdapi. Dodała, że niedługo będzie więcej takich odcinków.

Zapora zaczyna się kilka metrów od symbolicznego słupa granicznego przy trójstyku granic Polski, Rosji i Litwy. Jej budowa rozpoczęła się w środę, w ubiegłym tygodniu. Powstanie na całej długości granicy z Rosją, czyli na odcinku 210 km.

Przy budowie zapory na odcinku Wisztyniec – Dubenniki pracuje kilkunastu, może 20 żołnierzy, którzy rozpinają concertinę, czyli tzw. drut ostrzowy, zakładają go na wbite w ziemię metalowe słupki. W ten sposób powstaje zapora z trzech rzędów concertiny.

W tej okolicy na razie zbudowali blisko 2 km zapory, od Wisztyńca do odcinka na wysokości miejscowości Lenkupie. Żołnierze pracowali także w sobotę i niedzielę. Tylko w poniedziałek ułożyli ok. 500 metrów zapory.

Warunki w których pracują są coraz trudniejsze. Na pasie granicznym zalega duża warstwa błota. Są tam tereny podmokłe oraz zachaszczone. Często trzeba wycinać je i przygotowywać pod budowę zapory.

Żołnierze nie udzielają żadnych informacji o swojej pracy i koncentrują się na przydzielonych zadaniach. Nie informują dziennikarzy z jakiej są jednostki.

W stronę granicy jeżdżą wojskowe ciężarówki z materiałami budowlanymi. W poniedziałek teren budowy odwiedził dowódca jednostki wojskowej, z której pochodzą żołnierze.

Po stronie rosyjskiej jest cisza. Nikogo tam nie ma. Na odcinku, przy którym powstała zapora są tereny leśne.

W środę, w ubiegłym tygodniu wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że podjął decyzję o budowie tymczasowej zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Przekazał wówczas, że będzie to zapora o wysokości 2,5 metra i szerokości 3 metrów. Jak zaznaczył, będą też prowadzone prace związane z założeniem urządzeń, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy.

Budowa zapory ma związek z niepokojącymi informacjami, że lotnisko w obwodzie kaliningradzkim zostało otwarte dla lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Materiał wideo dostępny na https://wideo.pap.pl/users/login/?next=/videos/65166/ oraz na PAP.pl https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1473872%2Czolnierze-kontynuuja-budowe-tymczasowej-zapory-na-granicy-z-rosja.html

(PAP)

Autor: Jacek Buraczewski

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

 • Paweł Kopeć

  8 listopada, 2022 at 2:23 pm

  I dobrze.
  Komuna, komuchy, esbecja, lewactwo, PRL bis, demokraci, socyaliści, UE, Niemce, tolerancjoniści, postępowcy, eko, zieloni, unioniści, Rosja – homines sovietices, kreml, sputnik, russ media, net, kgb, fsb, gru oraz ich „pożyteczni idioci„… wszyscy zgorszeni, źli i wściekli jak diabli.
  „No jak tak można?!”
  To na stałe.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk