Syn Pileckiego chce 26 milionów odszkodowania od Polski

Magdalena Targańska8 listopada, 202213 min

Andrzej Pilecki, syn rtm. Witolda Pileckiego domaga się od państwa ponad 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania za krzywdę doznaną przez jego ojca. Niebawem przed Sądem Okręgowym w Warszawie odbędzie się pierwsza rozprawa – pisze we wtorek „Super Express”.

Jak informuje dziennik, syn rotmistrza Witolda Pileckiego w rozmowie z „SE” potwierdził złożenie wniosku do sądu. „Nie chciał jednak rozmawiać o szczegółach. Informację o wpłynięciu takiego wniosku i planowanej rozprawie potwierdziły nam Sąd Okręgowy w Warszawie, a także Prokuratura Regionalna w Warszawie” – pisze gazeta.

„Wniosek o odszkodowanie i zadośćuczynienie, którego dotyczy zapytanie, wpłynął do Sądu Okręgowego w Warszawie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prokuratura została zawiadomiona o sprawie” – mówi w rozmowie z dziennikiem rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Marcin Saduś.

Według „SE” pełnomocnicy Andrzeja Pileckiego wnioskują o łączną kwotę 26 102 978,50 zł. „Wniosek ten rozbili na trzy elementy” – czytamy.

„Pierwszy to odszkodowanie za wyrok śmierci. Wniosek dotyczy zarządzenia na rzecz Andrzeja Pileckiego kwoty 25 mln zł wraz odsetkami +tytułem zadośćuczynienia za krzywdę doznaną przez ojca wnioskodawcy Witolda Pileckiego na skutek wydania i wykonania wyroku WSR w Warszawie z dnia 15 marca 1948 (…)+” – podaje dziennik.

Gazeta wskazuje, że drugim elementem jest „żądanie ponad 36 tys. zł za +szkodę doznaną przez ojca wnioskodawcy Witolda Pileckiego (…)+ na skutek tego samego wyroku”. „Zaś trzeci to zasądzenie kwoty 1 102 978,50 zł z odsetkami +tytułem zadośćuczynienia za krzywdę doznaną przez ojca wnioskodawcy Witolda Pileckiego na skutek pozbawienia go wolności w okresie od 8 maja 1947 r. do 25 maja 1948 r.+” – dodaje „SE”. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

  • Paweł Kopeć

    8 listopada, 2022 at 2:17 pm

    OK
    Od Niemiec, Rosji, UE…

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk