Schetyna o konstruktywnym wotum nieufności: to dzisiaj trudny projekt do zrealizowania

Magdalena Targańska18 października, 202215 min

To jest trudny pomysł do zrealizowania dzisiaj, na tym etapie – powiedział we wtorek były szef PO Grzegorz Schetyna o pomyśle lidera Polski 2050 Szymona Hołowni konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu.

Hołownia w ubiegłym tygodniu powiedział, że opozycja powinna zaproponować konstruktywne wotum nieufności i już dziś zabrać obecnemu rządowi „kluczyki do tego samochodu, którym jest państwo”. Jego zdaniem powinno się przekonać „10 posłów z tamtej strony, że to jest czas, żeby się ewakuować, wyjść i powiedzieć Polakom: mamy prosty pomysł – rząd ocalenia narodowego, nadziei narodowej na trudną zimę i na 6 miesięcy”. Pytany we wtorek kto mógłby zostać kandydatem opozycji na premiera, Hołownia zastrzegł, że „na pewno nie chodzi o niego”, ale powinien być to polityk.

„To jest trudny pomysł do zrealizowania dzisiaj, na tym etapie, myślę, dlatego, że jak tak obserwuję klub PiS jest dosyć zintegrowany i trudno byłoby pozyskać dziesięciu – kilkunastu posłów z tego klubu do takiego projektu” – powiedział w Schetyna w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Podkreślił, że taki wniosek o odwołanie rządu zawsze musi być ustalony przez wszystkie środowiska opozycyjne – wszystkie kluby parlamentarne i koła. „To nie będzie łatwe, ponieważ jest tu sporo różnic i wydaje mi się, że on na dzisiaj jest trudny do zrealizowania, tak na prawdę niemożliwy” – ocenił.

Pytany, czy nie jest problemem kwestia kandydata na premiera, odpowiedział, że na pewno jest. „Szczególnie, że w tej sytuacji ten wniosek wymaga kilkudziesięciu podpisów. Mógłby być złożony – czy musiałby być złożony – z inicjatywy Koalicji Obywatelskiej. Wtedy – co oczywiste – kandydatem na premiera byłby przewodniczący Platformy” – powiedział Schetyna.

„Jeżeli nie ma takiego sygnału z Platformy Obywatelskiej, że jest otwartość na rozmowy o tym (…) Nie widzę tutaj… Wydaje się, że jeszcze jest zbyt wcześnie, żeby o tym rozmawiać” – stwierdził. Według Schetyny opozycja potrzebuje jeszcze trochę czasu, „żeby się zintegrować i taki wniosek – i przygotowanie do zwycięskich wyborów – przygotować”.

Szymon Hołownia powiedział we wtorek w Polsat News, w kontekście swej propozycji złożenia wniosku o wotum nieufności dla rządu, że on nie musi być premierem w tym rozdaniu, ale powinien to być polityk, gdyż rząd czysto ekspercki miałby za słaby mandat. Wyraził przekonanie, że jest osoba zdolna połączyć środowiska polityczne.

Zgodnie z konstytucją konstruktywne wotum nieufności wobec Rady Ministrów Sejm wyraża większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231). Wniosek musi zgłosić co najmniej 46 posłów i wskazać imiennie kandydata na nowego premiera. Głosowanie nad takim wnioskiem odbywa się nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni od jego złożenia.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

 • Dr. Pavl Kopetzky

  18 października, 2022 at 1:16 pm

  GS – import z czerwonego, esbeckiego, lewackiego Breslau i UWr. im. B. Bieruta /następny historyk i znawca polityki, cwaniak i nierób za pieniądze polskich podatników/?!
  Kolejny ćwierćinteligent jak RS, czyli polski cham i gbur.
  Acha i błyskawiczna kariera dzięki służbom tamże, na donosicielskim Dolnym Śląsku, na początku lat 90- ych, w wieku dwudziestu kilku lat/„nie ma to jak być prezesem sportowym„!/
  Zgroza!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk