Wojewoda kujawsko-pomorski: Bydgoszcz, jako jedyny samorząd, nadal nie odebrała tabletek jodku potasu

Karol Kwiatkowski10 października, 202214 min

Bydgoszcz, jako jedyny samorząd, nadal nie odebrała tabletek jodku potasu na wypadek ewentualnego skażenia radioaktywnego; ruch w tej sprawie jest po stronie miasta — przekazał PAP wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Bydgoski magistrat wskazuje, że czeka na oficjalne polecenie wojewody.

Wojewoda kujawsko-pomorski przekazał, że nadal trwają w tej sprawie rozmowy z bydgoskim samorządem, a także wymieniana jest korespondencja. To pokłosie faktu, że Bydgoszcz nie odebrała nadal tabletek, które trafiły już bez przeszkód do innych samorządów.

„Nie ma w tej chwili zagrożenia bezpośredniego, nie ma akcji dystrybuowania tych tabletek, jest akcja logistyczna polegająca na tym, aby te tabletki w sposób uporządkowany trafiły jak najszybciej później tam, gdzie będzie to potrzebne i to jest kolejny etap w tym całym procesie, więc tutaj nie widzę przestrzeni na polecenia” – tak skomentował sprawę Bogdanowicz, gdyż miasto Bydgoszcz wskazuje, że właśnie na takie oficjalne polecenie czeka.

„Przygotowujemy się na wypadek konieczności realizacji dystrybucji tabletek jodku potasu – bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas priorytetem. Przesłaliśmy do wojewody listę szkół, w których będzie dystrybucja. Jednocześnie oczekujemy na polecenie wojewody kujawsko-pomorskiego w tym zakresie bowiem zgodnie z ustawą Prawo atomowe (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 1941, z 2022 r. poz. 974) to kompetencje administracji rządowej” – odpowiedziała na pytania PAP w tej sprawie rzecznik prasowa prezydenta Bydgoszczy Marta Stachowiak.

O przekazaniu samorządom w regionie tabletek jodku potasu informował w ubiegłym tygodniu Urząd Wojewódzki.

Wojewoda zaznaczył wówczas, że wkrótce rozpocznie się ogólnopolska kampania informacyjna dotycząca przyjmowania jodku potasu. Dodał, że tabletki zostaną przekazane mieszkańcom dopiero w przypadku realnego zagrożenia.

„Tabletki z jodkiem potasu, zabezpieczone na wypadek ewentualnego skażenia radioaktywnego są już u przedstawicieli władz samorządowych” – poinformował w czwartek wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży. Zapewnił, że nie ma zagrożenia skażeniem.

Wiceszef MSWiA zapewnił, że dystrybucja tego specyfiku ma charakter prewencyjny.

„Zagrożenie radiacyjne nie istnieje, w związku z tym wszystkie działania, które są koordynowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji mają charakter prewencyjny, wyprzedzający” – podkreślił. (PAP)

Autorzy: Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

Leave a Reply

Koszyk