Kaczyński: liczenie głosów w lokalach wyborczych powinno być przez cały czas filmowane

Karol Kwiatkowski2 października, 202215 min

Liczenie głosów w lokalach wyborczych powinno być przez cały czas filmowane, żeby każdy mógł to sobie wygooglować w internecie – powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński, mówiąc o wyborach parlamentarnych w 2023 r.

Kaczyński podkreślił podczas spotkania z mieszkańcami Stargardu (Zachodniopomorskie), że zwycięstwa wyborcze nie przychodzą same, ale wymagają mobilizacji i wielkiej pracy. „Ta wielka praca jest przed nami” – dodał.

Kolejne zadanie – wskazał – to stworzenie korpusu ochrony wyborów. „Tamta strona już ciągle opowiada, że my sfałszujemy wybory. To tak bardzo często mówią ci, którzy sami mają różne plany” – powiedział.

Zdaniem prezesa PiS obok prób zakłócenia liczenia głosów mogą być próby zakłócenia wyborów i doprowadzenia do awantur, żeby później wyniki wyborów poddawać w wątpliwość. „Musimy temu zapobiec. Po to jest potrzebne ok. 70 tys. ludzi” – wyjaśnił.

„Musimy wyjść poza partię. Sama partia tylu ludzi nie jest w stanie zmobilizować, bo nie ma tylu członków” – powiedział, dodając, że dzisiaj w Polsce partie niestety są małe.

„Musimy się zmobilizować tak, żeby w każdym komitecie wyborczym, a dokładnie w obwodowej komisji wyborczej, było przynajmniej dwóch czy dwoje naszych przedstawicieli i żeby liczenie głosów (…) odbywało się rzeczywiście transparentnie” – wyjaśnił. Przyznał, że zadaniem parlamentu jest wprowadzenie nowych przepisów, które to umożliwią.

Stwierdził, że liczenie głosów powinno odbywać się bez podziału na części i liczenia oddzielnego, tylko wspólnie, tak jak to jest w wielu krajach.

„Trzeba to wysypać na stół czy nawet na podłogę. Jeden wylosowany wyciąga poszczególne głosy, pokazuje to wszystkim i to się zapisuje” – wyjaśnił, dodając, że liczenie powinno być przez cały czas filmowane.

„A najlepiej, żeby w lokalach wyborczych, dzisiaj to nie jest żaden wielki problem techniczny, były po prostu kamery” – powiedział Kaczyński.

Wyjaśnił, że liczenie głosów powinno być transmitowane przez internet, żeby każdy mógł odnaleźć wybraną komisję i zobaczyć, co się w niej dzieje. „To nie my się boimy kontroli. To oni się boją kontroli”– podkreślił.

Mówiąc o służbie zdrowia, prezes PiS stwierdził, że nominalnie przeszło dwa razy zwiększyli wydatki na ten cel, a licząc inflację, przynajmniej o 75-80 proc. W 2024 r. nakłady na służbę zdrowia mają przekroczyć 7 proc. PKB. Zdaniem Kaczyńskiego organizacja służby zdrowia wymaga zmian. „Ta organizacja w tej chwili nie jest taka, jak być powinna i musimy to zmienić” – powiedział.(PAP)

Autorzy: Piotr Nowak, Elżbieta Bielecka

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Paweł Kopeć

    3 października, 2022 at 12:31 pm

    Pod mikroskopem… szwindle są na wyższym poziomie od momentu wpisywana głosów od komisji wyborczych do systemu netowego, aby matematyczna suma ostateczna się zgadzała etc.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk